İlyas Salman, kökeniyle ilgili paylaşımı yalanladı: Aleviyim, Kürtlerin haklarını savunuyorsam da insanlık görevim

İlyas Salman, kökeniyle ilgili paylaşımı yalanladı: Aleviyim, Kürtlerin haklarını savunuyorsam da insanlık görevim
Yayınlanma:
A+ A-
"Kürt olarak yaşadım, Karakeçili olduğumu öğrendim" sözlerinin kendisine ait olmadığını açıklayan İlyas Salman, “Alevi bir ailenin evladıyım” dedi. Salman, "Dili, kültürü ve tarihi inkar edilmiş bir halkı savunmak o halktan olmamı gerektirmiyor" dedi.

Artı Gerçek - Oyuncu İlyas Salman, gündem olan "40 yıl Kürt olarak yaşadım, sonra Karakeçili Türkmen olduğumu öğrendim" paylaşımın kendisine ait olmadığını açıkladı. Karakeçili olmadığını, Malatyalı, Alevi bir ailenin evladı olduğunu söyleyen Salman, “Ama bu arada Kürt halkının bazı haklarını savunuyorsam da bu benim insanlık görevim. Dili, kültürü ve tarihi inkar edilmiş bir halkı savunmak benim o halktan olmamı gerektirmiyor, insan olmam yetiyor” dedi.

Sinema sanatçısı İlyas Salman ile ilgili sosyal medyada bir paylaşım gündem oldu.

Paylaşımda "40 yıldır Kürt olarak yaşadım, Kürtlük için kavga ettim. Kırk yıl sonra Türkmen olduğumu öğrendim. Aslımın Karakeçili Türkmenlerinden olduğunu öğrendim" ifadeleri yer aldı.

'KARAKEÇİLİ DEĞİLİM, MALATYALI ALEVİ BİR AİLENİN EVLADIYIM'

Independent Türkçe'den Abdulhakim Günaydın'a konuşan İlyas Salman, Karakeçili olmadığını, Malatyalı Alevi bir ailenin evladı olduğunu söyledi. Paylaşımların gerçeği yansıtmadığını kaydeden Salman, "Bunlar yalan, yanlış paylaşımlar. Ben Türkmen kökenli bir Alevi çocuğuyum" dedi.

Doğduğundan itibaren Türkmen kökenli bir Alevi aileye mensup olduğunu söylediğini aktaran Salman, "Karakeçili değilim. Ben Malatya Arguvan ilçesi Asar Köyü'ndenim ve orada dünyaya gelmişim" diye konuştu.

'DİLİ, KÜLTÜRÜ VE TARİHİ İNKAR EDİLMİŞ BİR HALKI SAVUNMAK BENİM O HALKTAN OLMAMI GEREKTİRMİYOR'

Sinema sanatçısı İlyas Salman, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ama bu arada Kürt halkının bazı haklarını savunuyorsam da bu benim insanlık görevim. Dili, kültürü ve tarihi inkar edilmiş bir halkı savunmak benim o halktan olmamı gerektirmiyor, insan olmam yetiyor." (Kaynak)

Öne Çıkanlar