İngiliz yazar ve denemeci Martin Amis öldü: 'Edebiyatın Mick Jagger'ıydı

İngiliz yazar ve denemeci Martin Amis öldü: 'Edebiyatın Mick Jagger'ıydı
Yayınlanma:
A+ A-
Bir süredir kanser tedavisi gören İngiliz yazar ve denemeci Martin Amis öldü. Amis'in ölümünün ardından, onun edebi etkisini değerlendiren bir veda yazısı kaleme alan yazar Geoff Dyer, " Amis, Mick Jagger'ın edebi haliydi." dedi

Artı Gerçek - Türkçe okurun 'Rachel Dosyası' ve 'Başarı' adlı kitaplarıyla tanıdığı İngiliz yazar ve denemeci Martin Amis, Florida’da Lake Worth bölgesinde bulunan evinde 73 yaşında öldü. Yazarın eşi Isabel Fonseca, Amis’in ölüm sebebinin yemek borusu kanseri olduğunu açıkladı.

Yazarın ölümünün ardından yayıncısı Vintage Books bir açıklama yayınlayarak, “Amis, bir nesle ilham kaynağı oldu” ifadelerini kullandı.

İngiliz romancı Geoff Dyer, Amis'in ardından The Guardian gazetesine yazdığı yazıda onu edebiyatın Mick Jagger'ı olarak nitelendirdi. Dyer 80'li ve 90'lı yıllar boyunca tam anlamıyla Amis'in yazınının etkisi altında kaldığını "Ondan daha fazla hayran olduğum yazarlar vardı ama onu okumak, hepsinin toplamından daha eğlenceliydi." sözleriyle anlattı.

Dyer, Amis'in yazınsal üslubunun yenilikçi yönüne de değinerek, onunla edebi karşılaşmasını anlattığı yazısında "dil üzerindeki dönüştürücü etkisi karşısında dehşete düşmüş bir şekilde kalakaldım" yazdı.

'MICK JAGGER'IN EDEBİ FORMUYDU'

Martin Amis'in 'War Against The Cliche' isimli antolojisine de değinen Dyer, Amis'in romancılığının yanı sıra denemeci yönünün de tutarlı bir şekilde 'en iyi' durumda olduğunu ifade ederek şunları söyledi.

"Onun bir yazar olarak ayırt edici özelliği, aynı zamanda bir romancı olarak da eksikliğiydi. Bazı yönlerden, Tessa Hadley gibi gösterişsiz bir yazardı, esaslı kurmacanın kalıcı gizemine her zamankinden daha fazla yaklaşıyor gibi görünüyordu. Ancak onun da işaret ettiği gibi, stil sadece bir cila değildir, algıya içkindir. Yazısının her sayfası bilinciyle doluydu ve ben bu bilinç tarafından sersemlemiştim. Bu yüzden Amis'in etrafında oluşan öyle bir kişilik kültü vardı ki asla bir Julian Barnes veya AS Byatt kültü olamayacaktı. Amis, Mick Jagger'ın edebi haliydi."

MARTIN AMIS KİMDİR?

Martin Amis 1949 doğumlu İngiliz romancı, deneme ve öykü yazarıdır. Ünlü İngiliz yazar Kingsley Amis'in de oğludur.

2007 yılından itibaren Manchester Üniversitesi'nde Yaratıcı Yazın profesörü olarak görev yapmaktadır.

Eserlerinden 'Rachel Dosyası' ve 'Başarı' Türkçeye çevrilmiş ve Gendaş Yayınları tarafından yayımlanmıştır. Son dönemde yazdığı öyküsü 'The Last Days of Muhammad Atta' (Muhammad Atta'nın Son Günleri) İngiltere'de tartışmalara yol açmıştır. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar