'Instagram dolandırıcısı' Sorokin sosyal medya kullanamayacak

'Instagram dolandırıcısı' Sorokin sosyal medya kullanamayacak
Yayınlanma:
A+ A-
Netflix dizisiyle ünlenen Anna Sorokin, nam-ı diğer Anna Delvey, sosyal medya kullanımına yasak konulması şartıyla hapisten çıktı.

Artı Gerçek - Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunduğu süre boyunca çeşitli şirketlerden, iş arkadaşlarından ve tanıdıklarından yüz binlerce dolar aşıran ve bu paralarla sürdüğü lüks yaşamı, sonunda tutuklanmasına sebep olan sosyal medyasından paylaşan Anna Sorokin’in New York’ta hapis tutulduğu yerden kefaletle salınmasına karar verildi. Karar geçtiğimiz hafta Çarşamba günü, göçmenlik davalarına bakan bir hakim tarafından alındı.

Sanatatak'taki habere göre, Anna Sorokin için kefalet ücreti 10 bin dolar olarak belirlenirken, ek olarak da ilginç bir koşul konuldu. Buna göre Sorokin’in TikTok, Instagram ve Twitter dahil her türlü sosyal medya uygulamasına erişimi yasaklanacak.

SERGİSİNİN ADINI 'İDDİAYA GÖRE' KOYDU

Göçmenlik bürosu tarafından gözaltında tutulduğu süreç boyunca, Anna Sorokin sanatçı oldu. Sorokin’in kara kalem çalışmaları geçen Mayıs ayında, New York’ta bulunan Bar Chrystie'de sergilenmişti. Sorokin kendi sergisine, davasına atıfta bulunarak “İddiaya göre” adını koymuştu.

Mart ayındaysa Anna Sorokin’in temsilcisi Chris Martine Sorokin’in resimleri hakkında şunları söylemişti: “Onun tarzını moda çizimleriyle hiciv karikatürleri arasında bir yerde görüyorum. Merak uyandırıcı bir tarzı var ve daha önemlisi, ortaya insanları ona hayran bırakan soyut şeyler koyabiliyor.”

Rusya doğumlu Almanya vatandaşı olan Sorokin, 2019’da New York’taki bir mahkeme tarafından dolandırıcılık suçundan 4 ile 12 yıl arası hapis cezasına çarptırılmış, iyi halinden ötürü 2021’de salınmıştı. Lakin Sorokin sonrasında Göçmenlik Büro (ICE) memurları tarafından vize süresini aştığı gerekçesiyle tekrar tutuklandı ve sınır dışı edilmemek için direniyordu.

Anna Sorokin’in bu sansasyonel yaşamı televizyona da konu olmuş, Netflix ünlü dolandırıcı hakkında yazılan bir makaleden esinlenilerek Inventing Anna dizisini yapmıştı. Şubat’ta yayınlanan mini dizide Anna Delvey’i (Sorokin) oyuncu Jessica Pressler canlandırmıştı. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar