81'inci Venedik Film Festivali jürisi açıklandı

81'inci Venedik Film Festivali jürisi açıklandı
Bu yıl 28 Ağustos - 7 Eylül tarihleri arasında düzenlencek 81'inci Venedik Film Festivali'nin jürisi açıklandı. Dünyanın farklı coğrafyalarından sinemacıların bir araya geldiği jürinin başkanı Isabella Huppert oldu.

Artı Gerçek - Bu yıl 81'incisi düzenlenecek Venedik Film Festivali'nin uluslararası jürisinin tamamı açıklandı.

Avrupa sinemasının kıdemli oyuncularından Isabelle Huppert başkanlığındaki jüride; yönetmen James Gray, geçen yıl vizyona giren, başrolllerini Andrew Scott ve Paul Mescal'in paylaştıkları 'All of Us Strangers' adlı filmin yönetmeni Andrew Haigh, 'Yeşil Sınır' (2023) filmiyle tanınan yönetmen Agnieszka Holland, 2019'da Cannes Film Festivali'nden jüri ödülüyle dönen 'Bacurau'nun yönetmeni Kleber Mendonça Filho, 'Bamako'nun yönetmeni Abderrahmane Sissako, kült film Cinema Paradiso'nun yönetmeni Giuseppe Tornatore, 'Hazine' filminin yönetmen Julia von Heinz, 'Bir Geyşa'nın Anıları' ve 'Gizli Ejderha'nın yıldızı Zhang Ziyi yer alıyor.

JÜRİNİN VERECEĞİ ÖDÜLLER

Variety'nin haberine göre jüri, 'En İyi Film' kategorisinin yanı sıra 'Jüri Büyük Ödülü', 'Gümüş Aslan', 'En İyi Yönetmen Gümüş Aslan', 'En İyi Kadın Oyuncu Coppa Volpi, 'En İyi Erkek oyuncu Coppa Volpi', 'Jüri Özel Ödülü', En İyi Senaryo ve 'Aktris Marcello Mastroianni Ödülü'ne de karar verecek.

'SAYISIZ BÜYÜK SİNEMACININ İLHAM PERİSİ'

Venedik Film Festivali'nin sanat yönetmeni Isabelle Huppert'ın jüri başkanı seçilmesine ilişkin şöyle konuştu:

"Muazzam bir aktris. Talepkâr, meraklı ve büyük bir cömertliğe sahip. Sayısız büyük sinemacının ilham perisi olan Huppert, genç ya da çok ünlü olmayan yönetmenlerin davetini de hiçbir zaman geri çevirmedi. Sinemaya coğrafi ve zihinsel sınırların ötesinden bakabilme yeteneğiyle birlikte, sıradışı zekasının bir işareti olarak sürekli kendini ortaya koyma konusundaki muazzam istekliliği, onu Venedik Film Festivali gibi tüm dünyaya açık bir festivalde ideal bir jüri başkanı yapıyor."

Festivalin tam programı henüz açıklanmamış olsa da, geçtiğimiz hafta Tim Burton'ın "Beetlejuice" devam filmi açılış filmi olarak gösterildi.(KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar