İspanya'da 'akışkan cinsiyetli' mezar steli bulundu

İspanya'da 'akışkan cinsiyetli' mezar steli bulundu
Yayınlanma:
A+ A-
İspanya'da, tarih öncesi çağlara ait yeni bir işlemeli mezar steli bulundu. Daha önce üzerlerinde kolye ve başlıkla tasvir edildiği için genellikle kadın olduğu varsayılan stellerin sonuncusu hem "erkek" hem "kadın" cinsel organını barındırıyor.

Artı Gerçek - Arkeologlar, İspanya'nın güneybatısında bulunan Huelva eyaletine bağlı Cañaveral de León bölgesindeki 3 bin yıllık Las Capellanías mezar kompleksinde yeni bir işlemeli mezar steli keşfetti.

Durham Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nden Dr. Marta Diaz-Guardamino tarafından yönetilen bir saha çalışması projesi kapsamında devam eden kazılarda bulunan stelde, işlenen figürün yüzünün, ellerinin, ayaklarının ve cinsel organının detaylı bir şekilde tasvir edildiği görülüyor.

İberya yarım adasında, geç prehistorik dönemde önemli şahsiyetleri anmak için yapıldığı düşünülen stellerin üçüncüsü de ortaya çıkarıldı. Bu yeni stelin, başlığı, kolyesi ve iki kılıcı olan 'savaşçı' bir insan figürünü temsil ettiği tahmin ediliyor.

Bu keşiften önce arkeologlar bir stel üzerindeki başlık ve kolye gibi özellikleri, stelin kadın formunu temsil ettiği şeklinde yorumlarken, kılıç gibi silahların yer almasını erkek "savaşçı" stelleri olarak yorumluyorlardı.

950a366e252b60f3c2e39a95626f4635.jpg@Durham University

SON KEŞİF HEM 'ERKEK' HEM 'DİŞİ' UNSULARI İÇERİYOR

Farklı cinsiyet kimliklerine dair unsurları birlikte barındıran bu son keşif, bu varsayımlara meydan okuyor.

Bu durum arkeoloji ekibinin, söz konusu oymalarda tasvir edilen sosyal rollerin daha önce düşünülenden daha akışkan olduğunu ve belirli bir cinsiyetle sınırlı olmadığını düşünmesine yol açtı.

Tunç/Demir Çağı'na ait işlemeli steller genellikle oyma, yazılı bir taş levha veya sütun şeklindedir. Stellerin yüzeyinde metin, süsleme ya da her ikisi birden bulunur.

34a4003c6acc5551117c9f3aeb147728.jpg@Durham University

Savaşçı stelleri ise, kılıç, kalkan, mızrak gibi silahlar ve kişisel bakım gereçleri, savaş arabaları, köpekler veya lirler gibi diğer prestij eşyalarıyla çevrili savaşçı tasvirleriyle süslenmiş büyük taş levhalardır.

Şu anda tüm İberya'da yaklaşık 150 tane bulunan bu anıtların, ölen elit bireylerin toplumsal özlemlerini tasvir ettiği ve bu sayede toplumun ataları olarak hatırlandıkları düşünülüyor. (Kaynak: arkeonews.net, Aktüel Arkeoloji)

Öne Çıkanlar