İstanbul'un sesleri Bienal'de

İstanbul'un sesleri Bienal'de
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 17.’si düzenlenen İstanbul Bienali, rıhtımların, gemilerin, denizlerin seslerini İstanbul’un eşsiz mekânlarından, Balat’ta yer alan Küçük Mustafa Paşa Hamamı’na taşıyacak.

Artı Gerçek - İKSV’nin düzenlediği 17. İstanbul Bienali, mekâna özgü yerleştirmeler ve farklı sergileme yöntemleri ile izleyicileri yeni deneyimler yaşamaya davet ediyor. Bu kapsamda bienal, Balat semtindeki tarihi mekânlardan Küçük Mustafa Paşa Hamamı’nda ses alanındaki yenilikçi ve deneysel çalışmalarıyla tanınan Tarek Atoui’nin yapıtına yer veriyor.

Sesin kulak dışındaki duyu organları tarafından nasıl algılandığı üzerine çalışmalar yapan Tarek Atoui, yarattığı akustik mekânlar, geleneksel ve modern ezgileri harmanlayarak oluşturduğu melez bestelerin duyulduğu yerleştirmeler ve katılıma açık müzik performansları ile güncel sanat ekosisteminde müzisyen kimliğiyle öne çıkıyor.

Institut français’in(Fransız Kültür) desteğiyle üretilerek sergilenen yerleştirme, Tarek Atoui’nin sürece dayalı iki çalışmasını bir araya getiriyor. Suların Tanığı’nda, Atoui’nin Éric La Casa ve bir grup yerel ses mühendisiyle İstanbul’un farklı bölgelerindeki rıhtımlardan aldığı deniz altı ses kayıtları duyuluyor. Diğer eser ise, Atoui’nin pandemi döneminde çocuklarının devam ettiği kreşte, eğitim pratiklerine, ses algılarına ve ses oyunlarına başvurarak yürüttüğü çalışmalardan yola çıkarak geliştirdiği Fısıldayan Oyun Alanı. Atoui’nin yerleştirmesinde sanatçının rıhtım seslerinden derleyerek hazırladığı besteler, 15. yüzyıldan kalma Küçük Mustafa Paşa Hamamı’nda, çocuk yuvalarından gelen eğitim nesneleri ve kaplar kullanılarak çalınıyor. Tarek Atoui’nin müzisyenler, enstrüman imalatçıları ve farklı alanlardan araştırmacılarla bir dizi işbirliğine dayanan eseri, ziyaretçileri sesleri tüm bedenleriyle dinlemeye davet eden özel bir alan olarak tasarlandı.

Tarek Atoui’nin Küçük Mustafa Paşa Hamamı’ndaki mekâna özgü yerleştirmesi, pazartesi günleri hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

ÇOCUKLAR İÇİN CANKULAĞIYLA DİNLEME ATÖLYELERİ

Tarek Atoui’nin bienaldeki diğer projesi ise, kendini, birbirini ve doğayı cankulağıyla dinlemeyi ilişkilerin olmazsa olmazı hâline getirmeyi amaçlayan, İKSV Alt Kat’ın hayata geçirdiği “Cankulağıyla Dinleme” başlıklı atölye serisi oldu. Atölyeler, bienalin açık olduğu iki aylık süre boyunca 7-14 yaş aralığındaki çocuk ve gençlerin sanatla olan ilişkilerini kuvvetlendirmeyi amaçlıyor.

Atoui’nin ses ve dinleme odaklı sanat pratiğinin temel yapıtaşlarından biri olan atölye çalışmaları, farklı yaş gruplarındaki çocukların ve gençlerin katılımıyla her tekrarında gelişip dönüşerek, İstanbul’un en eski hamamlarından birine kulak verme ve tarihi dinleme fırsatı sunacak. Atölyeler sırasında çocuklar ve gençler, özel yapım elektronik enstrümanlarla beraber özgür ifadenin ve yaratıcılığın gücünü kullanarak müziği ve yeni teknolojileri yeniden keşfedecekler. Atölye Pikolo’nun yürütücülüğünde gerçekleştirilen atölyeler, çocuklara ve gençlere hem cankulağıyla dinlemek konusunda farkındalık kazandırmayı hem de duymak ve dinlemek arasındaki farkı tecrübe etmelerini sağlamayı hedefliyor. (KÜLTÜR SANAT)

Kaynak:

Öne Çıkanlar