İstinaf, Bakur filminin yönetmenlerine verilen cezayı bozdu

İstinaf, Bakur filminin yönetmenlerine verilen cezayı bozdu
Yayınlanma:
A+ A-
İstinaf Mahkemesi, Bakur filminin yönetmenleri Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu'na verilen hapis cezasını bozdu.

"Örgüt propagandası" suçlamasıyla yargılanan "Bakur" filminin yönetmenleri Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu hakkında Temmuz 2019'da hapis cezası hükmü verilmişti. Bakur Davası'nda, Ocak 2020'den beri beklenen İstinaf Mahkemesi verilen hükmü bozdu.

Bianet'te yer alan habere göre dava, Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülecek. Yönetmenler, üst sınırdan 4 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

NE OLMUŞTU?

Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ile yönetmen Çayan Demirel'in yönettiği, yapımcılığını Ayşe Çetinbaş'ın üstlendiği 92 dakikalık "Bir Gerilla Belgeseli: BAKUR" (Kuzey) belgeseli 21 Mart 2013 Diyarbakır Newroz'unda PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın PKK'ye geri çekilme çağrısıyla başlıyor. 2013 yılında başlayan belgesel hazırlıkları iki yıl sürdü ve eser 2015 yılında seyirciyle buluştu. Belgesel 34. İstanbul Film Festivali'nde yarışma dışı kategorisinde gösterilecekti. Ancak İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), belgeselin gösterimini iptal etti, gerekçe olarak Kültür ve Turizm Bakanlığının 11 Nisan'da gönderdiği "kayıt tescil belgesi" konusundaki uyarı yazısını gösterdi.

İptal edilen gösterim tarihinde izleyiciler, Atlas sineması önünde toplandı, daha sonra film gösterimi yerine forum yapıldı.Salondaki forumun ardından Cezayir Toplantı Salonu'nda sinemacılar ortak bir toplantı düzenledi ve "Nefesim Kesilene Kadar" ve "Homo Politicus" ekipleri boykot kararını uyguladı.

Belgeselin gösteriminden iki yıl sonra, filmin iki yönetmeni Ertuğrul Mavioğlu ve Çayan Demirel ile Batman'daki film gösteriminden sorumlu Dicle Anter'e "örgüt propagandası" suçlamasıyla dava açıldı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar