İsveç'te Avrupa Tunç Çağı'na ait kaya oymaları keşfedildi

İsveç'te Avrupa Tunç Çağı'na ait kaya oymaları keşfedildi
Yayınlanma:
A+ A-
Arkeologlar İsveç'te bulunan bir eyalette yaklaşık 2 bin 700 yıl önceye ait olan ve Avrupa Tunç Çağı'nı belgeleyen 40 adet kaya oyması keşfettiler. Bölgenin o çağdaki gündelik yaşamını tasvir eden oymalarda hayvanlar, av sahneleri ve deniz taşıtları var.

Artı Gerçek - Arkeologlar mayıs ayı başlarında isveç'in batısında bulunan ve kaya sanatıyla ünlü bir eyalet olan Bohuslän'da yaklaşık 2.700 yıl önceye ait gemi, insan ve hayvan figürlerinden oluşan 40 adet kaya oyması keşfettiler.

İsveç'in kamuya ait televizyonu SVT'ye göre, Granit kayalıklarına kazınmış bu oymalar Avrupa Tunç Çağı'na ait petroglifler.

Vice'ta yer alan haberde yeni tanımlanan petroglifler, Bohuslän eyaletinin 'Kaya Oymalarını Belgeleme Vakfı' için saha çalışması yürüten bir araştırma ekibi tarafından Kville kasabası yakınlarında tespit edildi. Ekip, dik bir çıkıntının üzerindeki yosun yatağının altına gizlenmiş görüntüleri ortaya çıkarmak için özel bir platform kurdu.

Oymaların bulunduğu kayalık alan şimdilerde etrafı çimenlerle kaplı bir tarlaya dönüşmüş olsa da 2.700 yıl önce buranın bir ada uçurumu olduğu tahmin ediliyor.

Vakıf , Facebook'ta yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Kaya oymacılığını tamamen eşsiz kılan şey, Geç Tunç Çağı'nda küçük bir adada yer alan sarp bir kaya yüzeyinde bulunan oymaların, bugünkü zemin seviyesinden 3 metre yukarıda bulunmasıdır. Kaya oymacılığı, deniz seviyesi bugünkü deniz seviyesinden yaklaşık 12 metre yukarıdayken bir tekne üzerinde yapılmış olmalı."

Bohuslän'ı, bölgeyi arkeolojik ve turistik bir cazibe merkezi ve UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak diğerlerinden ayıran özelliği, binlerce antik kaya oymalarına ev sahipliği yapması.

Yaklaşık 4 bin ila 2 bin 500 yıl önce bölge, günlük yaşamlarını belgelemek için kaya sanatı kullanan yetenekli zanaatkarlar ve denizciler tarafından işgal edilen bu bölgedeki oyma hazinesinde, toplu olarak İskandinav Tunç Çağı'na ait hayatı belgeleyen; kuşlar, balinalar, çiftlik hayvanları, deniz taşıtları, av sahneleri ve gizemli ritüellerin çizimleri yer alıyor.

UNESCO eski İsveç oymalarını, "seyahat, statü, güç, savaş ve kültten canlı sahneler ve ayrıntılı motiflerin karmaşık kompozisyonlarıyla Avrupa Tunç Çağı kültürüne olağanüstü bir tanıklık" olarak nitelendiriyor.

Bölgede bilinen en yeni petroglifler, bir geminin 13 metrelik geniş bir oymasının yanı sıra insanların, arabaların, gemilerin ve atların tasvirlerini içeriyor. Çarpıcı kaya sanatının amacının tam olarka ne olduğu belirsizliğini koruyor ancak bazı araştırmacılar görüntülerin mülkü işaretlemek, hikayeler anlatmak veya nesiller boyunca bilgi paylaşmak için tasarlanabileceğini düşünüyor. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar