L'italiano şarkısıyla tanınan müzisyen Salvatore Cutugno vefat etti

L'italiano şarkısıyla tanınan müzisyen Salvatore Cutugno vefat etti
Yayınlanma:
A+ A-
Dünyaca ünlü İtalyan müzisyen Salvatore Cutugno, 80 yaşında vefat etti. L'italiano' şarkısı ile hatırlanan müzisyen için İtalya'da devletin üst düzeylerinden taziye mesajları geldi. İtalyan Başbakanı Giorgio Meloni de şarkıcı için veda mesajı yayınladı.

Artı Gerçek - 'Insieme' adlı şarkısı ile 1990 yılında Eurovision'da birinci olan İtalyan müzisyen Salvatore Cutugno, Milano şehrinde tedavi gördüğü San Raffaele Hastanesi'nde vefat etti.

Ölümünün ardından, İtalya'nın resmi makamlarından gelen ve sosyal medyada paylaşılan taziye mesajlarının bazıları şöyle:

İtalyan basını, Cutugno'nun "İtalyan müziğinin sadeliğini ve geleneğini yurt dışında taşımayı başaran bir isim" olduğunu dile getirdi.

2022 yılında, genel başkanlığını üstlendiği İtalya'nın Kardeşleri isimli aşırı sağcı partinin parlemento seçimlerinden birinci çıkmasıyla Başbakanlık koltuğuna oturan Giorgia Meloni, sanatçının 'L'Italiano' şarkısındaki sözlere atfen "Gerçek bir İtalyan olan Toto Cutugno'ya hoşça kal" dedi.

Kültür Bakanı Gennaro Sangiuliano da "Toto Cutugno’nun ölümüyle müzik dünyası popüler ve önemli bir yorumcuyu kaybetti. İtalyan olmanın gururuyla yurt dışında da takdir edilen bir sanatçıydı. Kendisi söz yazarı olarak da yeteneğini gösterdi. Bu acı dolu anda, ailesinin ve yakınlarının yanındayım" mesajını paylaştı.

Sanatçının Menajeri Danilo Mancuso, Cutugno'nun uzun süredir mücadele verdiği hastalığı karşısında son aylarda durumunun ağırlaştığını söylemişti.

toto-cutugno.jpg

SALVATORE CUTUGNO KİMDİR?

7 Temmuz 1943 yılında doğan Salvatore Toto Cutugno, İtalya Toskana'da dünyaya geldi. Müzik kariyerine davulcu olarak başlayan müzisyen daha sonra 'Italo Disco' grubunu kurdu.

1976'da Albatros grubuyla ilk kez Sanremo Müzik Festivali'ne 'Volo 504' şarkısıyla üçüncü olarak katıldı. 'Santamaria De Portugal' şarkısından sonra Albatros dağıldı ve Cutugno kariyerine solo olarak devam etti. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar