Jin Dergi ‘Kadınların birleşik özgürlük mücadelesi ve Üçüncü Yol’ başlığıyla çıktı

Jin Dergi ‘Kadınların birleşik özgürlük mücadelesi ve Üçüncü Yol’ başlığıyla çıktı
Jin Dergi’nin 59’uncu sayısı çıktı. Haftalık olarak okuyucularla buluşan dergi “Kadınların birleşik özgürlük mücadelesi ve Üçüncü Yol” başlığıyla yayınlandı.

Artı Gerçek - Haftalık olarak okuyucusuyla buluşan Jin Dergi’nin 59’uncu sayısı kadın mücadelesinin kadınlar arasındaki dayanışma ile nasıl güçlendiğine ve daha fazla nasıl yayıldığına vurgu yapıyor. Derginin bu sayısında altı makale yer alıyor.

“Kadınların 3. Yol’unda diplomasinin etkililiği-ittifakların gücü” başlıklı yazısında Ruşen Seydaoğlu, toplumsal bir devrim için kadın özgürlüğüne, yoldaşlık duygusuna ve emeğine dayanan birlikteliklerin önemine dikkat çekiyor.

Delal Erol, “Eşit ve özgür bir dünya için mücadele eden kadınlar” başlıklı yazısında Tunus’ta 40’ı aşkın ülkeden 450 kadının katılımıyla gerçekleşen 3. Dünya Kadın Konferansı deneyimlerine odaklanıyor.

“Şimdi kadın ittifakıyla demokratik yeni yaşamı inşa zamanı” başlıklı yazısında Canan Çalağan, Kadın ittifakıyla tüm kentlerde yaşamın demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü temelde yeniden inşa edilebilirliğine vurguluyor.

Dilan Dirayet Taşdemir, “Kürt kadın hareketi ve kadın ittifak politikaları” başlıklı yazısında Sınırları, mekanları aşan ve yeni bir yaşamın umudunu büyüten kadın deneyiminin, birbirine uzaktan seslenmek yerine daha fazla mücadelesini ortaklaştırması ve farklılıklarını koruyarak büyüyen bir zemin oluşturması gerektiğini ele alıyor.

“Ataerkillik kadınları bölüyor mu? dayanışmanın önemi” Damini Mehta yazısında, sadece bireye yardımcı olmakla kalmayan, aynı zamanda ataerkilliğin zehirli ekosistemiyle doğrudan bir tezat oluşturan ve ona meydan okuyan dayanışma ve kolektifleşmeye odaklanıyor.

Hülya Osmanağaoğlu, “Yaşını gösteren kadınlar- yaşlanmanın feminist deneyimi” başlıklı yazısında, Hülya Üstün, Hatice Erbay, Gülsen Ülker, Dilek Alıcıoğlu Cömert, Bilgen Tümen, Aynur Demirdirek tarafından hazırlanan ve Dipnot Yayınlarından çıkan “Yaşını Gösteren Kadınlar- Yaşlanmanın Feminist Deneyimi” kitabına odaklanıyor.

Yeni sayıda yer alan tüm yazılara link üzerinden ulaşabilirsiniz.(MA)

Öne Çıkanlar