Kahlo'nun 'çirkin' otoportresine rekor fiyat

Kahlo'nun 'çirkin' otoportresine rekor fiyat
Yayınlanma:
A+ A-
Yirminci yüzyılın ikonik ressamlarından biri olarak bilinen Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon'un gençliğinde yaptığı; ancak beğenmeyerek çöpe attığı söylenen otoportresi New York'taki bir müzayedede 8,63 milyon dolara satıldı.

Artı Gerçek - Yirminci yüzyılın ikonik ressamlarından biri olarak bilinen Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon'un (6 Temmuz 1907 - 13 Temmuz 1954) gençliğinde yaptığı; ancak beğenmeyerek “Otoportre. Çok çirkin” (Autorretrato. Muy feo) diye tanımladığı ve çöpe attığı söylenen bir otoportresi New York’taki Christie’s müzayede evinde yapılan bir açık artırmada 8,63 milyon dolara satıldı.

frida-kahlo-by-guillermo-kahlo.jpg

"17 Eylül 1925'te okuldan eve dönerken bindiği otobüsün tramvayla çarpışması sonucu birçok kişinin öldüğü kazada, tramvayın demir çubuklarından biri Frida'nın sol kalçasından girip leğen kemiğinden çıkmıştı. Kazadan sonra tüm hayatı korseler, hastaneler ve doktorlar arasında geçmiş; omurgası ve sağ bacağında dinmeyen bir acıyla yaşamış, 32 kez ameliyat edilmiş ve çocuk felci nedeniyle sakat olan sağ bacağı 1954’te kangren yüzünden kesilmişti. Yaşadığı çocuk felci nedeniyle hem bedensel hem de psikolojik sorunlar yaşamıştı.

Kazadan bir ay sonra hastaneden çıkan Kahlo, ailesinin teşviki ile sıkıntı ve acıdan kaçmak için resim yapmaya başladı. Yatağının tavanındaki aynaya bakarak oto-portreler yaptı. İlk otoportresi, "Kadife Elbiseli Otoportre"yi (1926) bu dönemde yaptı.

1927 yılı sonunda yürümeye başlayan Kahlo, bu dönemde sanat ve politika çevreleri ile yakınlaşmaya başladı. Kübalı önder Julio Antonio Mella ve fotoğraf sanatçısı Tina Modotti ile tanışıp yakın arkadaş oldu. Birlikte, dönemin sanatçılarının davetlerine, sosyalistlerin tartışmalarına katılmaya başladılar. Kahlo, 1929'da Meksika Komünist Partisi’ne üye oldu.

Bu dönemin en gözde ressamlarından kabul edilen Meksikalı büyük ressam Diego Rivera'nın da eşi olan Kahlo, bu süreçte yaşama azmini, büyük yeteneğiyle birleştirirken, bir taraftan da yaşadığı büyük acının resmini çizdi.

1-002.jpg

Zamanla yirminci yüzyıl popüler kültür ikonu hâline gelen ressam, resimlerinin yanı sıra inişli çıkışlı özel yaşamı ve politik görüşleriyle de tanındı. Her ne kadar eleştirmenler tarafından sanatı sürrealist olarak tanımlanmış olsa da kendisi bu tanımı reddetti.

Sanatçının fresk tekniğiyle yaptığı ve beğenmeyerek eseri attığı söylenen resmin satıcısının adı açıklanmazken, eserin neden bu kadar yıl saklı kaldığı konusunda da herhangi bir açıklama yapılmadı.

Kahlo’nun eseri 1933’te yaptığı ve beğenmediği için “Otoportre. Çok çirkin” anlamına gelen (Autorretrato. Muy feo) ismini verdiği ve ardından çöpe attığı eser, geçen hafta perşembe günü New York'ta düzenlenen bir açık artırmada ismi açıklanmayan bir kişi tarafından satıldı.

22,2 ile 27,3 santimetre boyutlarındaki otoportrenin fresk tekniği ile yapıldığı, Kahlo'nun bu tekniği çok az kullandığını ifade eden uzmanlar tarafından, eser için satıştan önce 7 ila 10 milyon dolar arasında tahmini bir fiyat belirlendi ve eser 8,63 milyon dolara alıcı buldu.

Eserin, Kahlo'yu ziyarete giden Lucienne Bloch adlı bir arkadaşının ziyareti sırasında çöpte bulduğu ve oradan gizlice alarak müzayedede sattığı belirtiliyor. Geçtiğimiz yıl da Frida Kahlo’nun “Diego ve ben” adlı çalışması 34,9 milyon dolara alıcı bulmuştu. Eser sanatçının bugüne kadar en yüksek fiyata satılan resmi olarak kayıtlara geçti. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar