'Kantonun Kraliçesi' Nurhan Damcıoğlu vefat etti

'Kantonun Kraliçesi' Nurhan Damcıoğlu vefat etti
Yayınlanma:
A+ A-
Sanatçı Nurhan Damcıoğlu bugün kalp yetmezliği nedeniyle vefat etti.

Artı Gerçek - 82 yaşındaki kantocu, ses sanatçısı ve tiyatro, sinema oyuncusu Nurhan Damcıoğlu, kalp yetmezliği nedeniyle İzmir'de vefat etti.

NURHAN DAMCIOĞLU KİMDİR?

9 çocuklu bir ailede doğdu. Annesini girişimleriyle Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü çocuk bölümüne 9 yaşında başladı, çok küçük çağlarda tiyatro eğitimi aldı. Bale dersleri aldı. Radyo Çocuk Kulübünde dokuz yıl çalıştı. 16 yaşından itibaren de Devlet Tiyatrosunda oynadı. Bu arada Ankara Cebeci Ortaokulundan mezun oldu. Cüneyt Gökçer’in yönlendirmesiyle 1965 yılında İstanbul’a geldi. İstanbul Tiyatrosu, Ayfer Feray Tiyatrosu, Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu, Muammer Karaca Tiyatrosu, Mücap Ofluoğlu Topluluğu ile çalıştı. Kanto’yu ilk olarak Toto Karaca’dan dinledi. Mücap Ofluoğlu’nun teşviki ile 1969’da ilk olarak kanto türü şarkı söyledi. Ardından tiyatroyu tamamen bırakarak kendisini tümüyle kantoya verdi.

Bundan sonra Maksim Gazinosu’nda sahneye çıkmaya başladı. Burada Zeki Müren, Sevim Tuna ve Behiye Aksoy gibi isimlerle çalışma fırsatı buldu.

Kanto sanatını modernize ederek günümüzün kanto kraliçesi olarak hafızalara kazındı.

Repertuarını, 1930’ların kantolarını modernleştirerek oluşturdu.

Almanya, Hollanda, Amerika vs. Çeşitli müzikaller ve konserlerle sevenlerinin karşısına çıktı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar