'Kanun Hükmü'ne sansüre İşçi Filmleri Festivali'nden tepki: Hukuksuz kararı kınıyoruz

'Kanun Hükmü'ne sansüre İşçi Filmleri Festivali'nden tepki: Hukuksuz kararı kınıyoruz
19. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali'nde gösterilmesi planlanan Nejla Demirci imzalı 'Kanun Hükmü' belgeseline Çankaya Kaymakamlığı tarafından getirilen yasak kararına karşı Festival yönetimi açıklama yaptı: "Hukuksuz yasaklama kararını kınıyoruz."

Artı Gerçek - Yönetmen Nejla Demirci'nin ilk olarak Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin seçkisinden çıkarılmasıyla gündeme gelen "Kanun Hükmü" belgeselinin, bu kez de 19. İşçi Filmleri Festivali'ndeki gösterimine Çankaya Kaymakamlığı tarafından yasak getirildi.

Filmin gösterimine getirilen yasak kararına gerekçe olarak 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu gösterildi. İşçi Filmleri Festivali, sosyal medya hesabından yayınladığı açıklamada yasağı kınadı.

'HUKUKSUZ YASAKLAMA KARARINI KINIYORUZ'

Festival yönetimi konuya dair bir açıklama yayınlayarak Necla Demirci'nin yanında, sansürün karşısında olduklarını açıkladı. Yönetim, "Sansürün karşısında konumlanmış bir festival olarak bu hukuksuz yasaklama kararını kınıyor, yönetmen Nejla Demirci ile dayanışma içinde olduğumuzu yineliyoruz" dedi.

isci-filmleri.png

YÖNETMEN NEJLA DEMİRCİ: SANSÜR DEĞİL SİNEMA DARBESİ

Yasak kararını ANKA Haber Ajansı’na değerlendiren yönetmen Nejla Demirci, şöyle konuştu:

“Öncelikle çok üzgünüm. Yapmak istediğimiz yürüyüşümüzü de engellediler. Teker teker gönderdiler. Sanat yürüyüşü olmasını istemediler. Festivalde bir açılış olacak ancak filmimiz gösterilemeyecek. Burada kötü olan şey festival filmi göstereceğini deklare etti. Yasak son dakikada geldi. Bu durumu değerlendiremiyorum bile. Tamamen her şey hukuksuz. Bir filmi suçlu ilan etmek Türkiye sinemasına vurulmuş bir darbedir. Seyretmedikleri bir filmi suçlu ilan ettiler. Antalya Film Festivali’nde bakanların izlemedikleri bir filme yorum yapmasını kınamıştım ve izlemeleri için çağrı yapmıştım. Kendilerine öneride bulunmuştum. Kültür Bakanlığı’na başvuruda bulunmuştuk. Filmi izledikten sonra da bu tavrı sergiliyorlarsa bu KHK meselesini asla tartıştırmak istemediklerinin göstergesidir. Bir filmi suçlu ilan edip onun gösterimini engellemek suçtur. Türkiye sinemasına yapılmış bir darbedir. Sansür de değil, sinema darbesidir.” (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar