Kazı başkanı açıkladı: Heykel parçalar halinde bulundu

Kazı başkanı açıkladı: Heykel parçalar halinde bulundu
Yayınlanma:
A+ A-
Karahantepe Kazı Başkanı Prof. Necmi Karul, 'sansürlendi' iddiasıyla gündeme gelen heykelle ilgili, "Heykelin parçası fallus kırık olarak bulundu. İlk ayağa kaldırıldığında monte edilmemişti" dedi.

Artı Gerçek - Urfa'da 12 bin yıl öncesine tarihlenen Göbeklitepe renk pigmentleri olan gerçek boyutlu bir domuz heykeli ve Karahantepe’de 2,3 metre büyüklüğünde, büyük bir penisi olan insan heykelinin bulunması arkeoloji ve tarih dünyasında yankı uyandırırken, bulunan heykelin penisinin sansürlendiğine yönelik haberler gündeme geldi.

Göbeklitepe ve Karahantepe’nin kazı başkanı Prof. Dr. Necmi Karul, iddialara cevap verdi. Cumhuriyet'e konuşan Prof. Dr. Karul, "Bu heykelin parçası fallus kırık olarak bulundu. İlk ayağa kaldırıldığında monte edilmemişti. Aynı günün sonunda bulundu ve daha sonra yerine yerleştirildi" ifadelerini kullandı.

Karul, şöyle konuştu:

"Bugüne kadar heykellerin bulunma anında fotoğraflandığı arşivlerde yer alan fotoğraflara bakarsanız, neolitik dönemde de tek parça halinde bulunan bir heykele rastlayamazsınız. Heykeller burunları yüzde 99 oranında kırık ve birkaç örnek dışında fallusu üzerinde olan kırılmamış heykel yok. Hemen hemen hepsinin uzuvları kırılmış durumda. Bu heykeller burun, çenesi ve fallusu olmayacak şekilde üç parça halinde bulundu. Daha sonra üç parça birleştirildi o zaman daha yerinden kaldırıldığında fallus yerinde yoktu. İkinci parça henüz yoktu, bulunmamıştı. Buluntuları tonlarca taşın içinden bulmanız gerekiyor. Bu taşları bile tek tek kontrol ediyoruz ve buluntuya ait bir parça olabilir diye topluyoruz. Buluntuya ait bulunan parçaları yerine monte ediyoruz. Bu heykelin parçası fallus kırık olarak bulundu. İlk ayağa kaldırıldığında monte edilmemişti. Aynı günün sonunda bulundu ve daha sonra yerine yerleştirildi. Karahan Tepe’nin yirmi metre ötesindeki bina içerisinde 11 tane 2 metre yükseklikte fallus olan heykel tehşir ediliyor. Taştepeler kapsamında önceki yıl bulunan kabartmada oturur vaziyette fallusunu tutan erkek heykel var. Bu heykel herkesin tüm ziyaretçilerin görebildiği bir yerde sergileniyor. Bilimin özellikle arkeolojinin içerisinde bilim insanları tarafından sansürün yeri olamaz. Bu projede çalışan bizler herhangi bir kurumdan bir telkin almadık. Tartışmalar yersiz ve önemli gelişmeleri gölgeleyemez sıradan bir tartışma." (Kaynak)

Öne Çıkanlar