Kendine ait bir oda: 'Mona Lisa', Louvre Müzesi'nin bodrum katına taşınabilir

Kendine ait bir oda: 'Mona Lisa', Louvre Müzesi'nin bodrum katına taşınabilir
Da Vinci'nin ünlü Mona Lisa tablosu, Louvre Müzesi'nde sergilendiği alanın elverişli olmaması ve ziyaretçilerin tabloyu yeterince göremememekten şikayet etmesi nedeniyle müzede ayrı bir odada sergilenebilir. Projenin 500 euroya mal olacağı söyleniyor.

Artı Gerçek - Yılda 10 milyona varan ziyaretçiyi Paris'te bulunan dünyanın en ünlü müzesi Louvre'a çeken Mona Lisa tablosu, müzenin bodrum katına taşınabilir.

1950'lerde tabloya yönelik gerçekleştirilen bir asit saldırısından sonra muhafaza altına alınmak üzere tutulduğu yerde, dar bir alanda ziyaret ediliyor. Salle des Etats'ın ortasında bir bariyerin ve kurşun geçirmez camın arkasında sergilenen Mona Lisa'yı görmek isteyenler, sergilendiği alan nedeniyle onu görebilmek için en fazla 50 saniye ayırabiliyor.

LOUVRE'UN BODRUM KATINA TAŞIYABİLİR

Ziyaretçiler bu nedenle onu dünyanın en büyük hayal kırıklığı yaratan başyapıtı olarak nitelendiriyor. Büyük kalabalık ve galerideki sınırlı alan Mona Lisa'yı görmeyi zorlaştırıyor. Bu nedenle Fransa'daki Louvre Müzesi Mona Lisa'yı kendi bodrum katına taşıyabilir.

MONA LİSA'YI AYRI BİR ODAYA TAŞIMAK HALKIN HAYAL KIRIKLIĞINI SONA ERDİREBİLİR

Esrarengiz gülümsemesi sanatseverler tarafından idol haline getirilmiş, hatta hırsızların, çorba fırlatan protestocuların ve tekerlekli sandalyedeki yaşlı kadın kılığına girip yüzüne pasta fırlatan bir adamın hedefi olmuştu.

Mevcut sorunla ilgili Louvre müzesinin müdürü, da Vinci'nin şe dövrü (başyapıt) sayılan tablo hakkındaki ziyareti deneyimini iyileştirmek için onu izole bir yere yerleştirmeyi öneriyor. Müze müdürü Laurence des Cars, "Mona Lisa'yı ayrı bir odaya taşımak halkın hayal kırıklığını sona erdirebilir. Ziyaretçiler mevcut odada düzgün bir şekilde karşılanmıyor, bu yüzden işimizi düzgün yapmadığımızı düşünüyoruz." diyor.

YERALTI ODALARINDAN BİRİ MONA LİSA İÇİN DEKOR GÖREVİ GÖRECEK

Fransız Le Figaro gazetesine konuşan 16. yüzyıl İtalyan resim sanatının baş küratörü Vincent Delieuvin, "Bu konuyu uzun zamandır düşünüyorduk ama bu kez herkes hemfikir" dedi. "Burası büyük bir oda ve Mona Lisa arkada, güvenlik camının arkasında, bu yüzden ilk bakışta bir posta pulu gibi görünüyor. "Leonardo da Vinci resim ile onu düşünen kişi arasında yüz yüze bir ilişki kurmak istemiştir."

Kulağa hoş geliyor, ancak bu girişim, Louvre sarayına yeni bir giriş açılması (sütunlu cephesinde) ve Louvre'un kare avlusunun altındaki bodrumda iki yeni oda oluşturulması da dahil olmak üzere oldukça büyük bir yenilemeyi içerecek. "Yeraltı odalarından" biri "Mona Lisa" için bir dekor görevi görecek.

MALİYE BAKANLIĞININ İKNA EDİLMESİ GEREKİYOR

Euronews'de yer alan habere göre, kuyruk sorununa yardımcı olabilecek ve ziyaretçilerin doğrudan erişimine olanak tanıyacak bu proje, yaklaşık 500 milyon euroya mal olacak ki bu da Fransız hükümetinin, kültür bütçesindeki kesintiler de düşünüldüğünde kulağına pek hoş gelmiyor.

Le Maire, 2025 bütçesi için 25 milyar Avro tasarruf sağlamayı umduğunu söylemiş ve kültür sektörünü üzerine düşeni yapmaya çağırmıştı. Ancak bu durum müzeyi caydırmıyor. Müze müdürü des Cars konuya ilişkin "Müzedeki hava artık olgunlaşmış durumda,Tablonun küresel bir ikon olma statüsünü kabullenmeliyiz ki bu bizim kontrolümüz dışında." ifadelerini kullanıyor.

Kültür Bakanlığı'nın yeni Grand Louvre projesini desteklediği bildiriliyor ancak Maliye Bakanı Bruno Le Maire'in ikna edilmesi gerekeceği söyleniyor. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar