Klimt'in tablosuna rekor ödeme

Klimt'in tablosuna rekor ödeme
Jugend Stil'in temsilcisi ve 20. yy'ın en önemli ressamı Gustav Klimt'in Çiçek Bahçesi isimli tablosu rekor fiyata satıldı. KÜLTÜR-SANAT-  Sotheby's Müzayede...

Jugend Stil'in temsilcisi ve 20. yy'ın en önemli ressamı Gustav Klimt'in Çiçek Bahçesi isimli tablosu rekor fiyata satıldı.

KÜLTÜR-SANAT-  Sotheby's Müzayede Evi'nin Avrupa sorumlusu Helena Newman, 20. yüzyılın en önemli ressamlarından biri kabul edilen Gustav Klimt'in 1907'de tamamladığı Çiçek Bahçesi eserinin 59,3 milyon dolara satıldığını duyurdu. Klimt'in rengarenk çiçekleri resmettiği yağlı boya tablosu, 110×110 santimetre boyutlarında.

Haber Türk'te yer lan haberde, "Çiçek Bahçesi", hem Klimt'in en yüksek fiyata satılan manzara resmi hem de Avrupa'da en yüksek fiyata alıcı bulan üçüncü eser olduğunu yazdı.  2010'da Alberto Giacometti'nin "Walking Man (Yürüyen Adam)" adlı heykeli 79 milyon dolara, 2002'de de Peter Paul Rubens'in "The Massacre Of The Innocents (Masumların Katli)" adlı tablosu 60 milyon dolara satılmıştı. Sotheby's Müzayede Evi'nin düzenlediği açık artırmada toplam satış ise 240,8 milyon doları geçmiş. Müzayede Evi, bu rakamın şimdiye kadar Londra'daki açık artırmalarda elde edilen en yüksek satış tutarı olduğunu belirtti.Açık artırmada Pablo Picasso'nun "Tomato Plant (Domates Bitkisi)" 21 milyon dolara alıcı buldu. Christie's Müzayede Evi'nin salı günkü açık artırmasında da Paul Gauguin'in "Te Fare" (Ev) adlı tablosu 25,2 milyon dolara, Rene Magritte'nin "La Corde Sensible" adlı eseri de 17,9 milyon dolara satılmıştı.

Öne Çıkanlar