Konser iptalleri El Cezire'nin de gündeminde: Ters etki yarattı

Konser iptalleri El Cezire'nin de gündeminde: Ters etki yarattı
Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Haziran 2022 16:55
A+ A-
El Cezire'nin haberinde iptallerin 'konserlere olan ilgiyi artırdığı' vurgulanırken, Aynur Doğan ve Melek Mosso'nun daha büyük kalabalıklara hitap ettiklerine dikkat çekildi:

Katar merkezli medya kuruluşu Al Jazeera (El Cezire), son dönemde AKP'li belediyeler tarafından iptal edilen konser yasaklarını yazdı. 

"Türkiye’de baharın zirvesi ve bununla birlikte güzel havayı tamamlamak için bir dizi konser ve açık hava festivali geliyor. Ancak son haftalarda, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) tarafından yönetilen şehirler ve ilçeler tarafından bir dizi etkinlik iptal edildi ve bu, eleştirmenlerin ve analistlerin hükümeti ülkede bir 'kültür savaşı' başlatmaya çalışmakla suçlamasına yol açtı" denilen haberde, konser yasaklarının ve tepkilerin, Streisand etkisine* yol açarak, konserlere olan ilgiyi daha da arttırdığı" yorumu yapıldı.

Haberde, Doğan ve Mosso'nun iptal edilen konserlerinden sonra daha büyük kalabalıklara hitap ettiklerine dikkat çekildi: 

"İronik olarak, konser yasakları ve ardından gelen öfke, muhtemelen bir şeyi bastırma girişiminin yalnızca ona daha fazla dikkat çektiği Streisand etkisi yarattı. Aynur Doğan 28 Mayıs’ta İstanbul’un önde gelen açık hava mekanı Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda kalabalık bir salonda binlerce hayrana Kürtçe şarkılar söyleyerek konser verirken, Melek Mosso ülke çapında büyük bir kalabalık için sahne almaya devam ediyor."

'DOĞAN, ARARAT, KOYUNCU VE MOSSO KONSERLERİNE BİLET ALAN AKP SEÇMENİ DE VAR'

Haberde New York Üniversitesi Hagop Kevorkian Yakın Doğu Araştırmaları Merkezi Müdür Yardımcısı James Ryan'in görüşlerine de yer verildi. Ryan, "Kürt şarkıcıların konserlerini iptal etmek, AKP’nin pek çok söylem ve politikasının milliyetçi, Kürt karşıtı ve yabancı düşmanı eğiliminde son zamanlardaki artışta rol oynuyor ancak pop müziği genel olarak apolitik bir mekan olarak gören bir ülkede pop müziğe karşı mücadele etme fikri dikkat çekicidir. Eurovision’u izleyen, Sezen Aksu dinleyen, O Ses Türkiye seyreden çok sayıda AKP seçmeni var ve eminim ki konserleri iptal edilen Doğan, Ararat, Koyuncu ve Mosso’nun konserlerine bilet alan AKP’li seçmenler vardır" dedi.

HİLAL KAPLAN: HÜKÜMET TARAFINDAN İPTAL EDİLDİĞİNİ İDDİA ETMEK YANILTICI OLUR

Haberde, hükümete yakın Sabah gazetesi muhabiri Hilal Kaplan'ın, Mosso’nun Isparta’daki konserinin iptal edilmesinin Saadet Partisi ile bağlantılı olduğu görüşüne de yer verildi. "Saadet Partisi kendisini AK Parti’den daha dindar ve daha refleksif bir yerde konumlandırıyor" diyen Kaplan, "Ayrıca Melek Mosso’nun Isparta’daki konserinin iptal edilmesinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı, Melek Mosso’nun İstanbul’da konser vermesi için bir sahne ayarladı. Böylece hükümet, İstanbul’da onun için bir konser düzenleyerek küçük bir Anadolu kentinden çok daha büyük bir etki alanı yarattı. Dolayısıyla bu gerçekleri görmezden gelmek ve olayların hükümet tarafından iptal edildiğini iddia etmek yanıltıcı olur" dedi.

Haberin devamında şu ifadeler yer aldı:

"Bu arada, ülke genelinde çok sayıda üniversitede bahar şenlikleri düzenleniyor, ancak bu yıl başkent Ankara’daki Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve İstanbul’daki Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki toplantılarda canlı müzik performansları, geçtiğimiz günlerde Kürdistan İşçi Partisi’ne (PKK) yönelik askeri operasyonda üç Türk askerinin öldürülmesi nedeniyle resmen iptal edildi. Her iki üniversite de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanan rektörler tarafından yönetiliyor.

'SEÇİM İKLİMİYLE İLGİLİ'

Bağımsız müzik dergisi Bant’ın yayıncısı ve İstanbul müzik sahnesinde uzun süredir aktif bir isim olan James Hakan Dedeoğlu, 'Tüm bu iptallerin arkasındaki tam motivasyonu bilmek zor. Bu iptaller daha da rahatsız edici, ama bence girmek üzere olduğumuz seçim iklimiyle ilgili. Bana göre bu, hükümetteki güçlerin istediklerini yapabileceklerini göstermelerinin bir yolu. Özellikle muhafazakar nüfusun ihtiyaç ve taleplerine cevap vermek söz konusu olduğunda. Ve özellikle bu mevcut feci ekonomik gerilemede seçmenlerini konsolide etmeleri gerekiyor' dedi.

Diğer analistler, iptallerin büyük olasılıkla, Türkiye’nin kötüleşen ekonomisi nedeniyle anketlerde başarısız olan ve Haziran 2023’te yapılacak genel ve cumhurbaşkanlığı seçimleriyle birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim öncesi stratejisinden kaynaklandığı konusunda hemfikir.

Washington Enstitüsü Kıdemli Üyesi Soner Çağatay, 'Büyümenin gerilemesi ve enflasyonun Erdoğan’ın iktidara gelmesinden bu yana en yüksek seviye olan üç haneli rakamlara yaklaşmasıyla ve diğer ekonomik göstergelerin pek iyi görünmemesiyle, bu kültür savaşlarının Erdoğan’ın markasını ikiye katlayacağını düşünüyorum' dedi."

*STREISAND ETKİSİ NEDİR?

Streisand etkisi, saklanmaya, gizlenmeye, sansürlenmeye veya kaldırılmaya çalışılan bir bilginin genellikle internet gibi araçlarla daha geniş kitlelere ulaşması fenomenidir.

Bu etki, adını 2003 yılında Malibu, Kaliforniya'daki evinin fotoğraflarını yayın organlarından kaldırtmaya çalışan fakat fotoğrafların daha çok yayılmasına yol açan Amerikalı şarkıcı ve oyuncu Barbra Streisand'den almıştır.

Bilgiyi baskılama girişimleri genellikle durdurma ve tekrar ettirmeme ihtarnamesi aracılığıyla yapılır; ancak baskı ters teper ve içerik, istenilenin aksine, yansıtma siteler, videolar ve parodi şarkılar gibi medya uzantılarının yanı sıra dosya paylaşım ağlarında yayılır.

Streisand etkisi psikolojik tepkisellik kuramı'nın işleyişine bir örnektir; bu kurama göre insanlar onlardan bazı bilgilerin saklandığını öğrendikleri zaman, bu bilgilere erişmek ve yaymak için önemli ölçüde motive olurlar. Bunun yanında Streisand etkisi unutulma hakkı ile de ilgilidir, pek çok örnekte durum tam aksi yönde sonuçlanmaktadır.