Kütüphaneci, yazar ve araştırmacı Aydın İleri yaşamını yitirdi

Kütüphaneci, yazar ve araştırmacı Aydın İleri yaşamını yitirdi
Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Ocak 2022 16:20
A+ A-
Yazar, araştırmacı, Kütüphanecilik Bilim Uzmanı, Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Aydın İleri yakalandığı koronavirüs sebebiyle 44 yaşında hayatını kaybetti.

Yazar, araştırmacı, Kütüphanecilik Bilim Uzmanı ve yayıncı Aydın İleri, Covid-19'a yenik düştü. Bir süredir hastanede tedavi gördüğü öğrenilen İleri'nin bugün hayatını kaybettiği bildirildi.

Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği (YAYBİR) Aydın İleri için paylaştığı taziye mesajında İleri'nin sevenlerine başsağlığı dilerken cenaze töreninin yarın Gülsuyu Cemevi'nde saat 14.00'te düzenleneceğini duyurdu.

AYDIN İLERİ KİMDİR?

1977 yılında Kadıköy’de doğdu.1998 -2002 yılları arasında İ.Ü Edebiyat Fakültesinde Kütüphanecilik Anabilim dalında lisans eğitimini, 2011 yılında M.Ü Bilgi ve Belge Yönetimi Yüksek Lisans eğitimini başarıyla tamamladı.

Aydın İleri’nin 2006 yılında yayınlanmış "Eşekle Gelen Aydınlık" isimli bir araştırma inceleme kitabı, (Anfora Yayıncılık) 2010 yılında yayınlanan "Olimpos Öyküleri" isimli ortak öykü kitabında bir öyküsü, (Yitik Ülke Yayınları) "80’lerde Çocuk Olmak" ve "90’lar Çocuk Mu Genç mi?" isimli kitap çalışmalarında bir deneme-anısı, (Yitik Ülke Yayınları) bulunmaktadır.

İstanbul’da yaşayan Aydın İleri halen STK’larda gönüllü çalışmalarını sürdürmekte Türk Kütüphaneciler Derneği (TKD) Genel Başkan Yardımcısı Okul Kütüphanecileri Derneği (OKD) Basın ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesidir. Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği ve Çocuk Müzeleri Derneği üyesidir.

Kütüphaneci Filiz Yüksel İleri ile evli, Umut Barış İleri’nin babasıdır.

 

Öne Çıkanlar