'Yas ve Haz' sergisine LGBTİ+ soruşturması: Erken kapanacak

'Yas ve Haz' sergisine LGBTİ+ soruşturması: Erken kapanacak
Yayınlanma:
A+ A-
"LGBTİ+ propagandası" yaptığı gerekçesiyle hedef alınan ve hakkında soruşturma başlatılan 'Yas ve Haz' isimli sergi, kapanış tarihini öne çekti. Serginin sitesinde yer alan ziyaret tarihi bilgisinin 30 Temmuz'dan 18 Temmuz'a çekildiği görülüyor.

Artı Gerçek - Odunpazarı Modern Müze'de (OMM) 7 Eylül 2022'de ziyarete açılan 'Yas ve Haz' sergisi hakkında “LGBT propagandası” iddiasıyla soruşturma açıldı. Sergiye ev sahipliği yapan OMM, “yeni sergi hazırlıkları” sebebiyle modern sanat müzesinin 18 Temmuz'dan itibaren kapatıldığını duyurdu.

10 aydır ziyarete açık olan sergi sosyal medyada LGBTİ+ karşıtları tarafından hedef haline gelmiş, Eskişehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, sergi hakkında soruşturma başlatmıştı.

Daha önce son ziyaret tarihi 30 Temmuz'un olarak belirlenen serginin, OMM'nin sitesinde kapanış tarihi 18 Temmuz olarak değiştirildi.

Yas ve Haz isimli serginin detayları şöyle:

İnsan bedeninin çağdaş sınırlarını, geçmişten günümüze sahip olduğu duygulanımsal ve sosyal rolünü, birbiriyle çelişen temalar etrafında anlatan 'Yas ve Haz' başlıklı sergi, yerli ve yabancı 38 sanatçıyı bir araya getiriyor.

Resimden fotoğrafa, heykelden video ve yerleştirmeye (enstalasyon) uzanan çeşitli disiplinlerde üretilmiş eserlerin yer aldığı karma sergi; toplumun değişen değer ve normlarına beden üzerinden ayna tutuyor.

İnsana ait mutluluk, beğeni, üzüntü, öfke, korku, şaşkınlık, iğrenme, küçümseme ve utanç gibi duyguların, bedende aynı anda yas ve haz gibi çelişkili hallerde karşılık bulduğu mekanizmalara odaklanıyor. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar