Limak Filarmoni Orkestrası'nın Bodrum konseri öncesi Akbelen için çağrı: Vahşetin sesi olma, ormanın sesi ol

Limak Filarmoni Orkestrası'nın Bodrum konseri öncesi Akbelen için çağrı: Vahşetin sesi olma, ormanın sesi ol
Yayınlanma:
A+ A-
Akbelen'de LİMAK Holding'e bağlı YK Enerji'nin sürdürdüğü ormansızlaştırmaya karşı direnen İkizköylüler, bu akşam Bodrum'da sahne alacak LİMAK Filarmoni Orkestrası'nın solisti tenor Murat Karahan'a çağrı yaptı: "LİMAK'a arya değil bize bir ağıt söyle".

Artı Gerçek - Enerji, gıda, turizm, inşaat gibi alanların da aralarında bulunduğu dokuz sektörde faaliyet gösteren LİMAK Holding'in desteklediği LİMAK Filarmoni Orkestrası'nın bu akşam Bodrum'da vereceği konsere, Akbelen'de mücadele eden İkizköylüler'den itiraz geldi.

Muğla'nın Milas İlçesine bağlı İkizköy mahallesinde konumlanan Akbelen Ormanı'nda, Limak Holding'e bağlı Yeniköy Kemerköy Enerji (YK Enerji) şirketinin buradaki maden sahasını genişletmek ve bölgede halihazırda bulunan iki termik santrale kömür teminini artırmak için ağaçları keserek sürdürdüğü ormansızlaştırmaya karşı yerel halkın ve yaşam savunucularının verdiği mücadele devam ediyor.

KARAHAN AYNI ZAMANDA DEVLET OPERA VE BALESİ GENEL MÜDÜRÜ

İkizköylüler, bu akşam Bodrum'da LİMAK Filarmoni Orkestrası'nın konserinde sahne alacak olan Opera Sanatçısı Murat Karahan'a çağrıda bulundu.

Çağrıda, "Kuşlar sustu sen de sus" yazılı görsellerde Akbelen Ormanı'nda yaşayan Kızıl Gerdan ve Alakarga isimli kuş türlerinin olduğu posterlere yer verildi.

LİMAK Filarmoni Orkestrası'nda solistliğin yanı sıra orkestranın Genel Sanat Yönetmenliği'ni de yürüten tenor Karahan, aynı zamanda 2018'den bu yana Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü olarak görev yapıyor.

'VAHŞETİN SESİ OLMA, DOĞANIN SESİ OL'

Gazeteci Kazım Kızıl'ın sosyal medyadan paylaştığı çağrıda "Akbelen Ormanı'nda kuşlar yuvasız kaldı, şimdi yas zamanı. LİMAK'a arya değil bize bir ağıt söyle. LİMAK'ın, vahşetin sesi olma, Akbelen Ormanı’nın, kuşların, doğanın sesi ol!" ifadeleri yer aldı.

NE OLMUŞTU?

740 dönümlük Akbelen Ormanı, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerini işleten Limak Holding ve İÇTAŞ ortaklığındaki YK Enerji tarafından kesilmek istenmişti. 2021 yılında başlayan süreçle birlikte, İkizköylüler, ağaçlar kesilmesin diye ormanda kendilerine ait alanda nöbete başlamış, YK Enerji hakkında yasal yollara başvurmuştu.

Akbelen Ormanı’nı kömür sahası olarak kullanmak isteyen YK Enerji’nin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan aldığı izinlere karşı açılan davalarda pek çok kez yürütmeyi durdurma kararı çıkmış fakat mahkeme kararları uygulanmamıştı. 2 yıldır devam eden eylemlerde farklı zamanlarda şirket tarafından ormana gönderilen işçiler, ağaçları kesmek isteyince yine jandarma müdahalesi ile karşılaşılmıştı.

İkizköy Çevre Komitesi tarafından yapılan açıklamalarda, ormana girileceği ve ağaçların kesileceği belirtilmişti. Jandarma gözetiminde başlatılan ağaç kesimine karşı köylüler yetkilileri yasalara uymaya çağırıyor. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar