'M*A*S*H' ve ‘Açlık Oyunları’ filmlerinin yıldızı Donald Sutherland öldü

'M*A*S*H' ve ‘Açlık Oyunları’ filmlerinin yıldızı Donald Sutherland öldü
Ünlü aktör Donald Sutherland uzun süredir tedavi gördüğü hastalığı sebebiyle 88 yaşında vefat etti.

Artı Gerçek - 'M*A*S*H' ve ‘Açlık Oyunları’ filmlerinin yıldısı ünlü aktör Donald Sutherland 88 yaşında vefat etti.

Ünlü oyuncunun ölüm haberini oğlu, Kiefer Sutherland sosyal medya hesabından duyurdu. Sutherland paylaşımda, "Büyük bir üzüntüyle size babam Donald Sutherland'ın vefat ettiğini söylüyorum. Şahsen sinema tarihinin en önemli oyuncularından biri olduğunu düşünüyorum. Hiçbir zaman iyi, kötü ya da çirkin bir rolden korkmadı. Yaptığı şeyi sevdi ve sevdiği şeyi yaptı ve kimse asla bundan fazlasını isteyemez. İyi yaşanmış bir hayat" ifadeleeirni kullandı.

DONALD SUTHERLAND KİMDİR?

NBC New'in aktardığı habere göre; Kanada doğumlu aktör Donald Sutherland, 1960'ların sonu ve 70'lerin başında "The Dirty Dozen" ve "M*A*S*H." filmlerindeki rolleriyle üne kavuştu. Robert Altman'ın 1970 yapımı gonzo savaş karşıtı filminde Sutherland, daha sonra “M*A*S*H”nin TV uyarlamasında Alan Alda tarafından ünlenen cerrah Hawkeye Pierce'ı canlandırdı.

Sutherland, 70'lerde Hollywood'un en çok yönlü başrol oyuncularından biri olduğunu kanıtladı. 1971 yapımı neo-noir "Klute"ta Oscar ödüllü Jane Fonda'nın karşısındaki dedektifi canlandırdı, 1973'ün etkili korku gerilim filmi "Don't Look Now"da kederli babayı canlandırdı ve en şok edici sonlardan birinin merkezinde yer aldı. "Vücut Hırsızlarının İstilası"nın 1978 versiyonunda bilimkurgu tarihinde yer aldı.

Ancak kariyeri o kadar çok sevilen projeyi kapsıyor ki, nesiller boyunca herkesin tanıdığı bir isim haline geldi.

Sinematik mirası, "JFK" ve "Backdraft"taki dramatik rollerden, Kate Hudson ve Matthew McConaughey'nin başrol oynadığı 2008 yapımı romantik film "Fool's Gold" gibi komedilere kadar geniş bir tür yelpazesini kapsıyor. Ayrıca 1978 yapımı komedi klasiği "Animal House"da neşeli yanını da ortaya çıkardı.

"Açlık Oyunları" serisinde kötü niyetli Panem Başkanı Coriolanus Snow'u canlandırırken genç kahraman Katniss Everdeen rolünde Jennifer Lawrence'la karşı karşıya geldi. Ayrıca Keira Knightley'nin başrolünü oynadığı "Gurur ve Önyargı"nın 2005 uyarlamasında da sevgi dolu baba rolünü oynadı.

Genç yetişkinlere yönelik bir kitap serisine dayanan bir franchise olan "Açlık Oyunları", Sutherland için alışılmadık bir rol gibi görünebilir. Ancak aktör 2015'te BBC'ye, gişe rekorları kıran filmin gençleri siyasete daha fazla katılmaya teşvik edeceğini umduğunu söylemişti. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Öne Çıkanlar