MEB, tepki çeken 'masal kitabı' hakkında açıklama yaptı: Bakanlığın denetiminde değil

MEB, tepki çeken 'masal kitabı' hakkında açıklama yaptı: Bakanlığın denetiminde değil
İçindeki ifadelerin sosyal medyada tartışmalara yol açtığı masal kitabı 'Onlar Ermiş Muradına' hakkında Milli Eğitim Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Kitabın denetim ve onay sürecinin Bakanlıkla bir ilgisinin olmadığı açıklandı.

Artı Gerçek - Kültür Bakanlığı onayıyla yayınlandığı öne sürülen ‘Onlar Ermiş Muradına’ isimli 'masal kitabında' yer alan ve çocuk istismarını meşrulaştıran ifadeler sosyal medyada gündem oldu. Sosyal medyada gösterilen tepkilerin ardından Milli Eğitim Bakanlığı bir açıklama yayınladı.

Milli Eğitim Bakanlığı, 'Onlar Ermiş Muradına' adlı masal kitabının denetim ve onay sürecinin Bakanlıkla bir ilgisinin olmadığını açıkladı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, MEB'den, sosyal medya ve internet sitelerinde "Onlar Ermiş Muradına" adlı masal kitabı üzerinden ortaya atılan iddialara ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığımız sadece Bakanlığımız bünyesindeki ders kitaplarının onay sürecini yürütmektedir. Söz konusu içerik, ders kitabı veya yardımcı kaynak değildir, 'hikaye kitabı' kategorisindedir. Hikaye, roman, deneme gibi kültür yayınlarına ilişkin eserlerin onay süreçleri Bakanlığımız denetimi alanında değildir." (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar