Mehmet Ali Alabora Galler'de filmiyle ödül aldı: Ben bir mülteciyim

Yayınlanma:
A+ A-
Galler'de yaşayan oyuncu Mehmet Ali Alabora, yönetmenliğini üstlendiği “Galler bir Sığınak Ülkesidir” isimli film ile 'Yardım Filmleri Ödülleri' (CFA) kapsamında büyük ödüle layık görüldü.

Artı Gerçek - Gezi Davası'nda müebbet hapis istemiyle yargılanan ve uzun süredir Galler'de yaşayan oyuncu Memet Ali Alabora’nın yönettiği “Galler bir Sığınak Ülkesidir” isimli film, Yardım Filmleri Ödülleri (CFA) kapsamında ödül aldı.

Yönetmenliğini Alabora'nın üstlendiği, Galler Mülteci Konseyi’nin, “Galler bir Sığınak Ülkesidir” isimli kısa filmi, Britanya hükümetinin sınır geçişlerini zorlaştıran yasa tasarısına getirdiği eleştirilerle dikkat çekiyor.

Film uluslararası bir ödül olan 'Yardım Film Ödülleri’nde büyük ödülün sahibi oldu.

'BEN BİR MÜLTECİYİM'

Kendisinin de Türkiye'den Galler'e göç ettiğini ifade eden Alabora yaptığı konuşmada, "Ben bir mülteciyim. Siz de mülteci olabilirsiniz. Ve çok yakında dünyanın herhangi bir yerinde sadece iklim krizi ya da bir deprem sebebiyle sizler de mülteci olabilirsiniz." ifadelerini kullandı.

'MÜLTECİLER İSTATİSTİK DEĞİL İNSAN'

Ödül töreninde Britanya’daki mültecilere yönelik sınır yasasıyla ilgili de konuşan Alabora, şunları söyledi:

"Mülteciler hakkında konuştuğumuzda soyut birer figürlermiş ya da istatistiklermiş gibi konuşuyoruz. Onlar 'mülteci' değil. Onlar insan. Ayrı ayrı bireyler. Bu sınır yasası sizin için yemekler yapan ya da birlikte kart oynadığınız ya da sizin için şiirler yazan arkadaşlarınızın bir anda ortadan kaybolabilmesi anlamına geliyor ve biz bunu istemiyoruz.

Aslen Türkiye’denim. Deprem yaşandığında ilk hafta boyunca herkes dünyanın en iyi insanıydı. Kriz zamanlarında her şeyi unuturuz. Kimliklerimizi, ülkelerimizi, nereden geldiğimizi unutur ve sadece birbirimize yardım ederiz. Bizi insan yapan budur. "

NE OLMUŞTU?

Alabora hakkında, Gezi Parkı eylemlerini organize ettiği gerekçesiyle "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" suçlamasıyla tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkartılmıştı.

Şubat 2020'de Gezi Parkı davasında hakkında beraat kararı verildiği söylendi ancak Alabora, gazeteci Nevşin Mengü'ye verdiği röportajda, kararın kendisi ve yurt dışındaki diğer sanıkları kapsamadığını söyledi.

Oyuncu yaklaşık 10 yıldır Galler'de sürgünde yaşıyor. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar