Mehmet Sinan Kuran’ın 'Hiçbir Yer' sergisi Anna Laudel’de

Mehmet Sinan Kuran’ın 'Hiçbir Yer' sergisi Anna Laudel’de
Mehmet Sinan Kuran’ın 2020 yılında Anna Laudel’de gerçekleştirdiği “öldükten sonra gerçekleşen” anlamına gelen “Posthumous” başlıklı sergisinin devamı niteliğinde olan “Hiçbir Yer”, izleyiciyi hayattaki ihtimalleri sorgulatan bir yolculuğa davet ediyor.

Artı Gerçek - 4 Aralık'a kadar Anna Laudel’de görülebilecek olan Mehmet Sinan Kuran'ın sergisinde ruhun katmanları, çocukluk, gençlik, orta yaş ve yaşlılık dönemleri gibi tecrübelerin önemi, yaşam ve ölüm arasındaki keskin gerçeklik aynı zamanda büyük bir bilinmezlikle irdelenerek mercek altına alınıyor. Sanatçı, bir anlamda ruhun özgürleşmesine odaklanıyor ve sergiyi keyifli bir anmaya dönüştürerek canlı bir anlatım sunuyor.

Sergide sanatçının çizim, heykel, resim, seramik, ışıklı kutular, camlar, buluntu nesneler ve yerleştirmeler gibi farklı teknik ve malzemeler kullanarak ürettiği eserlere yer veriliyor. Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi filmini anımsatan seçkide sanatçı, Nietzsche’nin çocukluktan yaşlılığa geçişini ele aldığı tasviri tersine çeviriyor.

Bilimkurgu, mit ve ritüelistik inancın bir origami gibi katlanarak hazırlandığı sergide, sanatçının zaman ve mekân bağlamını durağan kıldığı evrende üst bilince ulaşmış, tüm dünyayı deneyimlemiş, yaşlandıkça çocuklaşan kişi, çocuklaştıkça huzura eriyor.

Latince’de “fani olduğunu hatırla” anlamına gelen “Memento Mori” kavramına göndermeler yapan sanatçı, faniliğin değeri, hayatın sonu ve ölümlü olmayı izleyicilerle birlikte sorguluyor.

Sergide ruhun katmanları, çocukluk, gençlik, orta yaş ve yaşlanma gibi tecrübelerin önemi, yaşam ve ölüm arasındaki keskin gerçeklik aynı zamanda büyük bir bilinmezlikle irdelenerek mercek altına alınıyor.

Sergi sanatçının kendi ölümüne dair bir güzelleme ile yeni bir dünyanın temelini attığı, üretimlerindeki çizgiler, figürler ve tüm kurgular ile adeta bir anma törenine dönüşüyor.

Galerinin iki katına yayılan Yer, Gök, Deniz başlıklarında üç evreden oluşan “Hiçbir Yer” sergisi, ölüm kavramını oldukça neşeli, canlı ve insanlıktan hiç beklenmeyecek bir şenlik içinde izleyiciye sunuyor.

4 Aralık tarihine kadar görülebilecek olan Mehmet Sinan Kuran’ın “Hiçbir Yer” başlıklı kişisel sergisinin kitabına da ulaşılabilecek olan Anna Laudel, Kazancı Yokuşu No: 45, Gümüşsuyu, Beyoğlu / İstanbul adresinde.

Öne Çıkanlar