Merve Dizdar Alice Müzikali’nde dakikalarca ayakta alkışlandı

Yayınlanma:
A+ A-
Kuru Otlar Üstüne filmindeki performansıyla 76'ncı kez düzenlenen Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü olan Merve Dizdar, rol aldığı Alice Müzikali'nde dakikalarca ayakta alkışlandı. Dizdar ödülünü mücadeleci kadınlara ithaf etmişti

Artı Gerçek - Nuri Bilge Ceylan'ın yönetmenliğini yaptığı "Kuru Otlar Üstüne" filmindeki rolüyle 76. Cannes Film Festivali'nde en iyi kadın oyuncu ödülünü alan Merve Dizdar, Alice Müzikali'nde çıktığı ilk gösteride dakikalarca ayakta alkışlandı.

Gazeteci Birsen Altuntaş'ın haberine göre, Merve Dizdar, dün akşam kedi rolünü canlandırdığı Alice Müzikali'nde sahne aldı. Dizdar’ın sahneye çıktığı ilk an oyun durdu. Rol arkadaşları Serenay Sarıkaya ve Enis Arıkan başta olmak üzere tüm ekip de sahneye gelerek oyuncuya sarıldı.

Seyirciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlanan Dizdar, gözyaşlarını tutamadı.

ÖDÜLÜ MÜCADELECİ KADINLARA İTHAF ETTİ

Nuri Bilge Ceylan imzalı "Kuru Otlar Üstüne" ile En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü alan Merve Dizdar ödül konuşmasında şu konuşmayı yapmıştı:

"Filmde canlandırdığım Nuray karakteri inandığı şeyler ve varoluşu için mücadele veren ve bu uğurda bedeller ödemek zorunda bırakılmış bir kadın. Onu tanımak ve anlamak için uzun uzun çalışmak isterdim ama ne yazık ki yaşadığım coğrafyada bir kadın olmak Nuray’ın ve Nuraylar’ın duygusunu doğduğum günden beri ezbere bilmeyi gerektiriyor. Ödülü Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için, kendine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerime ve Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum."

RTÜK YETKİLİSİ DİZDAR'I HEDEF GÖSTERMİŞTİ

Dizdar'ın ödül töreninde yaptığı konuşma, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu tarafından hedef alınmıştı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu, "Kuru Otlar Üstüne"deki performansıyla 76. kez düzenlenen Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nün sahibi olan Merve Dizdar'ı sosyal medyadan yaptığı paylaşımla hedef alarak, "Önce kendi ülkene saygı duymayı öğreneceksin Merve Dizdar. Sonra da bu ülkenin tüm vatandaşlarından aldığın ödül için tebrik bekleyebilirsin. Ülkesine saygı duymayanın aldığı ödülün de tebrik edilesi bir yanı yoktur" ifadelerini kullanmıştı. (Kaynak)

Öne Çıkanlar