Metin Akpınar'dan Merve Dizdar'a destek: Türkiye’de 10 senedir 4 bin kadın öldürüldü

Metin Akpınar'dan Merve Dizdar'a destek: Türkiye’de 10 senedir 4 bin kadın öldürüldü
Yayınlanma:
A+ A-
Sanatçı Metin Akpınar, Cannes Film Festivali’ndeki ödül konuşmasından dolayı eleştirilen Merve Dizdar'a destek verdi. Akpınar, "10 senedir Türkiye’de dört bin kadın öldürüldü. Merve mi haksız?" ifadelerini kullandı.

Artı Gerçek - Sanatçı Metin Akpınar'dan Nuri Bilge Ceylan'ın son filmi 'Kuru Otlar Üstüne'de canlandırdığı Nuray rolüyle 76'ncı Cannes Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü kazanan Merve Dizdar'a destek verdi.

Metin Akpınar, Dizdar’ı eleştirenlere tepki gösterdi. Akpınar, Kafa TV Youtube programında Dizdar’ın "sözlerinde haksız olmadığını" belirtti.

"Çok ciddi bir kültür ihtilali yapmak lazım" diyen Akpınar, şunları aktardı:

"10 senedir Türkiye’de dört bin kadın öldürüldü. Merve mi haksız? Türkiye’de kadınların insan olup olmadığı konuşuldu, kız çocuklarının öldürülmesini yaşadık biz bunlar milli beyin formatlarında hala var ve bunun yıkılması lazım. Çok ciddi bir kültür ihtilali, zihin ihtilali müthiş bir şey yapmak lazım. Yeniden bir Mustafa Kemal bekliyorum. 1938’de güneş battı, o günden beri alacakaranlıkta yönetiliyoruz."

Merve Dizdar'ın söz konusu ödül konuşmasının tamamı şöyle:

“Bu ödülü Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için ve bu ödülü kendisine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerim ve Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum”

NE OLMUŞTU?

Merve Dizdar'ın yaptığı ödül konuşmasının ardından, sosyal medya hesaplarından Dizdar'ı hedef alan isimler oyuncuyu "müstemleke sanatçısı" olmakla ve "ülkesini yabancı ülkelerde aşağılamak"la suçlamışlardı.

Bu ifadelere karşı aralarında özellikler kadınların olduğu çok sayıda sosyal medya kullanıcısı Dizdar'a sevgi ve destek mesajları iletti. Dizdar Cannes dönüşü oy kullanmak için geldiği Kadıköy Lisesi'nde de kadınlar tarafından alkışlarla karşılanmıştı.

Hedef gösterilmesine ilişkin Reuters'a konuşan Dizdar da, “Doğduğum ülke, buradaki kadınlar, hepimizin bir mücadelesi var, bu burada ve dünyanın her yerinde mevcut. Kadın olmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz ve ben de bu konuda bir konuşma yaptım.” demişti. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar