Mezopotamya Orkestrası ilk konserini İzmir'de verdi: Coğrafyayı müzikle anlatmak istedik

Mezopotamya Orkestrası ilk konserini İzmir'de verdi: Coğrafyayı müzikle anlatmak istedik
Mezopotamya coğrafyasının karakterini müzik ile ifade etmeyi amaçlayan Mezopotamya Orkestrası ilk konserini İzmir'de verdi. Orkestranın Şefi Kemal Yıldırım, "Çok kültürlülüğü, kadın kimliğini ve demokrasiyi öncelediklerini" belirtti.

Artı Gerçek - Kürt sanatçıların bir araya gelerek kurduğu Mezopotamya Orkestrası, “Demokratik bir orkestra” şiarıyla müzikal faaliyetlerine başladı. İlk konserini İzmir'de veren orkestra, farklı halklardan sanatçıları bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Mezopotamya Orkestrası Şefi ve Aranjörü Kemal Yıldırım, 6 ay önce kurulan orkestranın çalışmalarını ve amaçlarını anlattı.

'COĞRAFYANIN KARAKTERİNİ MÜZİKLE DE İFADE ETMEK İSTEDİK'

Orkestra kurma fikrini uzun süredir düşündüklerini ifade eden Yıldırım, Mezopotamya orkestrasını yaklaşık 30 kişilik bir müzisyen ve sanatçıyla kadrosuyla kurduklarını ifade etti. Orkestrayı genişletmeyi amaçladıklarını aktaran Yıldırım, “Mezopotamya, insanlığın beşiği ve tarihi mirasıyla kadim bir coğrafyadır. Birçok farklı kültürü topraklarında barındırmıştır. İnsanlık için büyük bir önem taşımaktadır. Biz de ‘Mezopotamya coğrafyasını müzik başlığı altında ifadeye kavuşturabilir miyiz’ sorusunu sorduk ve bu anlamda coğrafyanın karakterini müzikle de ifade etmek istedik” dedi.

90'LI YILLARDAN 12 KÜRTÇE ESER YENİDEN DÜZENLENDİ

Mezopotamya Ajansı'na konuşan Yıldırım, yaptıkları çalışmalarda kadın kimliğini, çok kültürlülüğü ve demokratik olmayı öncelediklerini belirtti. Çalışmanın Mezopotamya Kültür Merkezi’ne (MKM) bağlı eski gruplardan oluşan Koma Amed, Agirê Jiyan gibi grupların 90’lı yıllarda çıkarttıkları 12 eseri seçerek, yeniden aranje etmek olduğunu söyledi.

'ESERLERİN DEVRİMCİ VE KÜLTÜREL RUHUNA DOKUNMADIK'

Yıldırım, “Fakat eserlerin devrimci ve kültürel ruhuna çok karışmadık. Sadece küçük değişiklikler yaptık. Şarkılara yeni yeni motifler uyguladık. Fakat dediğim gibi eserler 1990’lı yılların ruhunu kendi içinde taşımaya devam etti. Ardından ilk konserimizi de İzmir’de sahneledik. Konserimizde büyük bir coşku ortaya çıktı. Bu açıdan da bu durum bizim ne kadar doğru bir üretim yaptığımızı açığa çıkardı. Bizim için bir moral oldu” ifadelerini kullandı.

DEMOKRATİK BİR ORKESTRA: 'HALKLARLA BÜYÜTMEK İSTİYORUZ'

Yıldırım, şunları söyledi: “Yaşadığımız coğrafyanın tarihsel karakterinin merkezinde demokrasi var. Bu anlamda Mezopotamya Orkestrası’nın da merkezine demokrasiyi koyarak, her anlamda demokratik bir yaklaşımla müzik alanında yeniden bir üretimsel alan yaratmak istiyoruz. Bu üretimsel alanı halklarla birlikte örmek ve büyütmek istiyoruz. Bu açıdan Mezopotamya Orkestrası’nın halkın orkestrası olmasını ve halka mal olmasını istiyoruz. Orkestrada yer alan müzisyen ve sanatçı arkadaşlarımız sadece Kürtlerden oluşmuyor. Birçok farklı kesimin dahil olduğu bir orkestra kurduk.”

'YENİDEN YORUMLAMA İMKANI OLUŞTURMAK İSTEDİK'

Dünyada müziğin ifade ediliş biçimlerinin her geçen gün değiştiğini belirten Yıldırım, bu değişimin bir yanının bilimsel ve teknolojik gelişmeler, diğer yanının ise toplumsal değişimler olduğunu söyledi.

Yıldırım ayrıca, “Bu değişimlerin açığa çıkardığı yeni üretim yaklaşımları müzik alanının da her geçen gün değişmesine neden oluyor. Bu değişimin pozitif yanlarıyla biz de kendi devrimci müziğimizi daha geniş bir orkestra kurarak, yeniden yorumlama ve üretme imkanı oluşturmak istedik” diye konuştu.

'HALKIN ARKAMIZDA DURMASI ÖNEMLİ'

Önümüzdeki günlerde Kürdistan ve Türkiye’de konserler vermeye devam edeceklerini açıklayan Yıldırım, “Mezopotamya Orkestrası olarak halkımızla bir araya gelip şarkılarımızı dillendirmek istiyoruz. Halkımızın orkestramızı takip etmesini diliyoruz. Halkın bizi dinlemesi ve arkamızda durması bizim için önemli. Ve ben inanıyorum ki halkımız Mezopotamya Orkestrası’na sahip çıkacaktır” dedi. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar