Mitler ve masallardan ilham alan sergi 1002. Gece sanatseverlerle buluşuyor

Mitler ve masallardan ilham alan sergi 1002. Gece sanatseverlerle buluşuyor
Yayınlanma:
A+ A-
Kadın sanatçıların, mitler ve efsaneler üzerinden kadının toplumsal yerine odaklandıkları 1002. Gece sergisi, 7 Şubat'ta Taksim Sanat'ta ziyarete açılacak.

Artı Gerçek - Aralarında müzisyen ve ressam Gaye Su Akyol, fotoğraf sanatçısı Cansu Yıldıran, dijital sanatçı ve illustratör Tuğçe Arıöz'ün de bulunduğu 15 kadın sanatçının yer aldığı 1002. Gece sergisi 7 Şubat Salı günü açılıyor.

Serginin küratörlüğünü Banu Seyhan üstleniyor. Sanatçıların, analogdan dijitale kendi sanat pratiklerine göre farklı türlerde eserler verdiği çağdaş sanat sergisi 1002 Gece, 7 Şubat - 26 Mart tarihleri arasında Taksim Sanat'ta ücretsiz olarak ziyarete açılacak.

ŞAHMERAN'DAN KYBELE'YE YARATICI KADINLAR

1001 Gece Masallarından ilham alarak, her sanatçının özgün sanatsal yorumlarını içeren sergi; mitler, masallar ve sözlü anlatılardaki karakterler üzerinden doğum ve yaratımla özdeşleştirilen kadınların toplumsal rollerine odaklanıyor.

Etkinliğin Kültür İstanbul web sitesinde yer alan tanıtımında şöyle deniliyor:

"İlkçağlardan bu yana yaratımın ve doğumun sembolü ile özdeşleştirilen kadının; şifacı, ruh bilimci, masalların ve dilin aktarıcısı, gizemli sırların bilicisi, ruhlara ve düğümlere fısıldayanı, yılanlarla konuşanı, Antigone gibi toplumsal olayları düzenleyeni gibi kendine has bir yaratım içinde olduğu söylenebilir.

Bu süreçte Umay'ı, Frigya'nın tanrıçası Kybele'yi, Anadolu topraklarının Şahmeran'ını, Lilith'i, Rhea'yı, İsis'i, Şehrazat'ı ve daha nicesini düşünmek, tam da serginin kalbine, yani kadın ve onun yaratım pratiğine denk düşer."

1002.Gece sergisinde yer alan sanatçıların tamamının isimleri şöyle:

Gaye Su Akyol, Tuğçe Arıöz, Zeynep Aslanoba, Deniz Avşar, Büşra Aydagün, Kübra Boy, Nur Çağlak, Asya Çelikel, Bedia Ekiz, Ece Haskan, Ecem Dilan Köse, Ayşe Uluçay, Melda Yaramış, Cansu Yıldıran, Beyza Yıldırım. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar