MKM'den Emel Çiftçi için çağrı: Derhal serbest bırakılmalı

MKM'den Emel Çiftçi için çağrı: Derhal serbest bırakılmalı
Yayınlanma:
A+ A-
Mezopotamya Kültür Merkezi, kanser tedavisi gören sanatçı Emel Çifçi’nin tutuklanmasının kültürel kırım politikasının devamı olduğunu belirtti. Yapılan açıklamada, Çiftçi’nin serbest bırakılması çağırısında bulunuldu.

Artı Gerçek - Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM), Amed'te kanser tedavisi gördüğü hastaneye gittiği sırada gözaltına alınan ve “örgüt üyeliği” ile “örgüt yöneticiliği” iddiasıyla tutuklanarak Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürülen Kürt sanatçı Emel Çifçi’ye ilişkin yazılı açıklama yaptı. İktidarın Kürt kimliğine, kültürüne, sanatına ve diline yönelik saldırılarını sürdürdüğüne işaret edilen açıklamada, Çifçi’nin tutuklanmasının da bu saldırılara bir örnek olduğu kaydedildi.

'HEDEFLENEN ÖZGÜR KÜRT KADIN KİMLİĞİNİ ESARET ALTINA ALMAK'

Son süreçte Kürt sanatçıların sanatsal faaliyetlerinin engellendiğinin hatırlatıldığı açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Kürt kültürüne ve sanatına emek verenlerin buna maruz kalması tesadüf değildir. Biliyorlar ki bir halk ancak ve ancak kültürüyle var olur. Bu nedenle müzisyen Emel Çifçi için verilen tutuklama kararıyla hedeflenen özgür Kürt kadın kimliğini esaret altına almak ve kültürel soykırım politikasını devam ettirmektir. Tüm yol arkadaşlarımızı, dostlarımızı, Kürt kültürüne ve sanatına emek verenleri sesimize ses katmaya çağırıyoruz. Emel Çifçi’nin fiziki tutsaklığı derhal sona erdirilsin.” (MA)

Öne Çıkanlar