Muhteşem bir ses, gerillalar ve aşk: Tutsak

Muhteşem bir ses, gerillalar ve aşk: Tutsak
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Kasım 2019 03:25
A+ A-
Bir grup gerillanın, siyasi tutukluların serbest bırakılması için Amerika’nın ünlü sopranosu Roxane Coss’un da aralarında olduğu kişileri rehin almasının ve bir tutkunun hikayesi vizyonda.

Bu hafta üçü yerli toplam yedi film vizyona girdi. 'Bohemian Rhapsody', 'Tutsak', ve 'Climax' haftanın öne çıkan filmleri. 

İYİ OYUN

Yönetmenliğini Umut Aral'ın yaptığı  Mert Yazıcıoğlu, Afra Saraçoğlu, Yiğit Kirazcı'nın rol aldığı filmde, kendisini profesyonel oyun dünyasının içinde bulan bir gencin hikayesini konu ediyor.


FINDIKKIRAN VE DÖRT DİYAR

Genç Clara'nın istediği tek şey bir anahtardır. Bu eşi benzeri olmayan anahtar, vaftiz babası Drosselmeyer'ın ona geleneksel parti sırasında verdiği ve hayata zamansızca veda etmiş olan annesinin paha biçilemez altın tarağını bulunduran kutunun anahtarıdır. Ancak bu anahtar garip ve esrarengiz bir paralel dünyada kaybolmuştur. Clara bu paralel dünyada bir fare çetesiyle, Çiçekler Ülkesi, Tatlılar Ülkesi, Kar Taneleri Ülkesi olmak üzere 3 boyuta hükmeden hükümdarlarla ve yolculuğunda ona eşlik edecek olan Phillip isimli bir askerle tanışır. Clara ve Phillip, despot Zencefil Anne'nin yönetimindeki 4. boyutta da anahtarı aramak ve dengesi bozulmuş olan paralel evrene denge getirebilmek için cesur olmalıdır. Yönetmen Lasse Hallström ve Joe Johnston. Oyuncular  Mackenzie Foy, Keira Knightley, Matthew MacFadyen.


DÜNYA HALİ

Platonik aşkının kalbini çalmaya çalışan genç bir adamın hikayesi.  Yönetmen koltuğunda Ömer Can'ın oturduğu "Dünya Hali" filminin başrolünü Murat Dalkılıç ve Melis Sezen üstleniyor.


BOHEMIAN RHAPSODY

Queen ve Freddie Mercury hayranlarının merakla beklediği film, Queen grubuna, müziklerine, klişelere meydan okuyan ve kuralları yıkarak dünyanın en sevilen sanatçılarından biri haline gelen ikonik solistlerine bir saygı duruşu niteliği taşıyor. Film, simgeleşmiş şarkıları ve devrimci sesiyle grubun meteorik yükselişine, Mercury'nin yaşam tarzının kontrolden çıkması ile çıkan iç çatışmaya ve yaşamını tehdit eden hastalığına rağmen Mercury'nin rock müzik tarihinin en büyük performanslarından birinde gruba liderlik ettiği Live Aid konserinin arifesinde muzaffer birleşme sürecine yayılıyor. Bu süreçte de, her zaman bir aile gibi olan ve günümüzde dışlanmışlara, hayalperestlere ve müzikseverlere ilham vermeye devam eden bir grubun mirasını süslüyor. Yönetmen Bryan Singer Oyuncular: Rami Malek, Lucy Boynton, Aaron McCusker.


ECİNNİ

Yeni bir cin hikayesi ile karşı karşıyayız. Kardeşinin kaybolmasını ardından cinlerle iletişime geçen genç bir adamın hikayesini anlatıyor. Mehmet Sağlam'ın yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Batuhan Zeybek, Erol Üzümcü, İlke Ketboğa, Süha Çağrıcı, Öznur Ulutaş gibi isimler yer alıyor. Korku türündeki filmin görüntü yönetmenliğini ise Ahmet Yaşar Gümüş üstleniyor.


CLİMAX

Climax, Fransa’daki köhne bir dans kulübünde geçen uzun bir geceyi takip ediyor. 90’ların ortasında 20 dansçı, üç günlük bir prova için ormandaki yatılı bir okulda bir araya gelir. Birbirini yeni tanıyan ekip provalar dışında da eğlenceli vakit geçirirler. Provalar bitmesinin ardından ayrılmadan önce son bir parti düzenlerler. Fakat içkilerin sayısı arttıkça içlerinden bazıları tuhaf davranışlar sergilemeye başlar. Gençler bir süre sonra tamamen kontrollerini kaybeder. Artık onların içine düştükleri girdaba direnmeleri neredeyse imkansızdır. Müzik, dans, gerilim ve cinsellik dolu bu ortamda kimileri cennette olduğunu hissederken kimileri içinse durum cehennemden farksızdır. Filmin yönetmen ve senarsitliğini "Dönüş Yok", "Boşluk" ve "Aşk" gibi filmlerle tanınan Arjantinli yönetmen Gaspar Noe üstleniyor. Filmin kadrosunda "Kingsman: Gizli Servis" ve "Mumya" filmlerinde izlediğimiz Sofia Boutella’nın yanı sıra Romain Guillermic, Souheila Yacoub, Kiddy Smile, Claude Gajan Maull, Giselle Palmer gibi isimler yer alıyor. Görüntü yönetmenliğini Benoît Debie’nin üstlendiği filmin prömiyeri 71. Cannes Film Festivali’nde gerçekleşti.

 


TUTSAK

Tutsak, Güney Amerika’da zengin bir iş adamının doğum gününe katılan ve burada rehin alınan ünlü opera sanatçısının hikayesini anlatıyor. Japon iş adamı Katsumi Hosokawa‘nın doğum günü için özel bir parti düzenlenmektedir. Amerika’nın ünlü sopranosu Roxane Coss’da partinin konukları arasındadır ve özel bir konser verecektir. Bir gerilla grubu partiyi basar. General Benjamin tarafından tutuklanan yoldaşlarının serbest bırakılmasını talep ederek evdeki herkesi rehin alırlar. Hosokawa ve Coss bir ay sürecek bu zorlu bekleyiş sırasında birbirlerini yakından tanıma fırsatı bulur. Ann Patchett’in uluslararası üne sahip başarılı romanından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Paul Weitz oturuyor. Başrollerini Julianne Moore ve Ken Watanabe’nin paylaşıyor.