Nadir Kitap ve Kitantik'e erişim engeli kararı 'sehven' alınmış

Nadir Kitap ve Kitantik'e erişim engeli kararı 'sehven' alınmış
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye’nin en büyük “çevrimiçi sahaf” platformlarından kabul edilen Nadir Kitap ve Kitantik'e dün akşam saatlerinde aniden getirilen ve şirketlere tebligat yapılmadan uygulanan erişim engeli bugün kaldırıldı.

Artı Gerçek - İfade Özgürlüğü Derneği'nin EngelliWeb projesinin paylaştığı bilgilere göre çevrimiçi sahaflık faaliyetleri gerçekleştiren Nadir Kitap ve Kitantik'in sitelerine, Ankara 10'uncu Sulh Ceza Hakimliği tarafından dün akşam saatlerinde erişim engeli getirildi.

fi-001.jpg

Platformları engellenen Nadir Kitap ve Kitantik, sitelerine getirilen erişim engeli kararının "sehven" alındığını söyleyerek, engellerinin bugün kaldırıldığını duyurdu.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Nadir Kitap, erişim engelinin kaldırılması ile ilgili "Web sitemiz hakkında erişim engeli getiren ilgili mahkeme, kararın sehven alındığına hükmederek erişim engelinin kaldırılması kararı almıştır. Kitapsever dostlarımızla en kısa süre içerisinde yeniden bulaşacağımız müjdesini paylaşıyoruz" dedi.

Kitantik ise benzer bir açıklama yayımlayarak "Erişim Engeli Hakkında Güncelleme: İlgili mahkeme tekrar değerlendirme yaparak erişim engeli kararının 'sehven' verildiğini belirterek erişim engellemenin kaldırılmasına karar verdi. Teknik işlemlerin tamamlanmasını bekliyoruz. Kısa sürede tekrar birlikteyiz" ifadelerini kullandı.

Online sahaf platformları Nadir Kitap ve Kitantik, sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamalarla kendilerine hiçbir gerekçe iletilmeksizin sitelerine erişim engeli kararı getirildiğini duyurmuştu.

Öne Çıkanlar