140 yıldır inşaat halinde: Barselona'nın simgesi Sagrada Familia'nın dört kulesi tamamlandı

140 yıldır inşaat halinde: Barselona'nın simgesi Sagrada Familia'nın dört kulesi tamamlandı
Yayınlanma:
A+ A-
UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Sagrada Familia Kilisesi'nin, inşaatı süren dört kulesi daha tamamlandı. İncilin yazarlarını temsil eden dört kulenin, yapımına devam edilen ve İsa'ya adanmış olan son kuleyi çevrelemesi planlanıyor.

Artı Gerçek - Yapımına 140 yıl önce başlanan ve Barselona'nın sembollerinden biri olan mimari yapılardan Sagrada Familia kilisesinin dört kulesi tamamlandı. Kilisenin, inşaatı bir süredir devam eden dört kulesinin daha tamamlanması, şehir için bir dönüm noktası olarak nitelendiriliyor.

Adı bu eser ile özdeşleşen ve aynı kilisenin mahzeninde mezarı bulunan İspanyol mimar Antoni Gaudi tarafından tasarlanan Sagrada Familia, tüm dünyada tamamlanmamış olmasıyla biliniyor.

Kulelerin her biri, İsa'nın hayatını anlatan İncillerin yazarları olarak bilinen dört müjdeci; Matta, Yuhanna, Markos ve Luka'yı temsil ediyor. Bu kulelerin, üzerinde çalışılacak bir sonraki ve son kule olan İsa'ya adanmış merkezi ve en yüksek kuleyi çevrelemesi planlanıyor.

Skynews'de yer alan habere göre, geçtiğimiz hafta içinde Matta (bir adam) ve Yuhanna'yı (bir kartal) simgeleyen heykel parçaları yerlerine yerleştirilerek Markos (bir aslan) ve Luka'ya (bir öküz) katıldı.

Dört kulenin tamamlanmasının dönüm noktasını kutlamak üzere önümüzdeki ay bir kutlama ayini düzenlenmesi bekleniyor.

KİLİSENİN İLK TAŞI 1882 YILINDA KONULDU, 141 YILDIR İNŞAAT HALİNDE

1926'da ölen Gaudi, meslek hayatının büyük bir bölümünü Sagrada Familia'ya adadı. Yapımı 140 yıl boyunca tamamlanmayan eser, tüm dünyada Barselona'nın sembolü haline geldi.

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Barselona yerleşimli devasa anıt, her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlıyor.

Sagrada Familia Kilisesi'nin, yapının mimarı olan ve 1926'da ölen Gaudi'nin ölümünün 100. yıl dönümü olan 2026 yılında tamamlanması bekleniyor.

La Sagrada Familia Vakfı'na göre devam eden inşaat çalışmaları, mimarın alçı modellerine ve 1930'lardaki bir yangında yok olan orijinal çizimlerinin fotoğraflarına ve yayınlarına dayanıyor. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar