Nuri Bilge Ceylan'dan 'çalıntı senaryo' yanıtı: 'Yok böyle bir şey, Zeki de biliyor ama...'

Nuri Bilge Ceylan'dan 'çalıntı senaryo' yanıtı: 'Yok böyle bir şey,  Zeki de biliyor ama...'
Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz'un senaryosunu çaldığı iddiasına ilk kez 'Kış Uykusu' adlı kitabında yanıt veriyor. İddiaları yalanlayan Ceylan, Demirkubuz için "Zeki de çok iyi biliyor ama nedense öyle bir izlenim yaratmayı da tercih ediyor" diyor.

Artı Gerçek - Altın Palmiye Ödüllü yönetmen Nuri Bilge Ceylan imzalı 'Üç Maymun' filminin, Zeki Demirkubuz'un senaryosundan çalındığına yönelik sosyal medyada uzun yıllardır gündeme gelen iddialara Ceylan ilk kez, Doğan Kitap'tan yayımlanan ve yönetmene Cannes'da büyük ödülü getiren Kış Uykusu filminin yapım sürecini anlattığı kitabında yanıt verdi.

Kitabın günce bölümünde ayrıca, Ceylan ile Zeki Demirkubuz arasında yıllardır devam eden küslüğe dair de daha önce hiçbir yerde yayınlanmayan ifadeler yer alıyor.

Yeşilçam endüstrisinin yerli sinema üretimindeki etkisinin sona erdiği 1990'lı yıllarda Türkiye bağımsız sinemasının önde gelen temsilcileri haline gelen iki ismin arasındaki anlaşmazlığa dair detayların yer aldığı kitapta Ceylan, Üç Maymun filmini Demirkubuz'un yazdığı senaryodan çektiği iddialarını yalanlıyor.

'YOK BÖYLE BİR ŞEY... ZEKİ DE BİLİYOR, AÇIKÇA SÖYLEMİYOR'

10 Haber'den Olkan Özyurt'un haberine göre Ceylan, 26 Mart 2014'te kaleme aldığı güncede 17 yıl sonra konuya dair ilk kez sessizliğini bozuyor ve kendi cephesinden durumu şöyle anlatıyor:

“Tabii ki yok böyle bir şey...Aslında bunu Zeki de çok iyi biliyor ama nedense öyle bir şey varmış gibi bir izlenim yaratmayı da tercih ediyor. Yani açıkça söylemiyor, onun yerine icabında kolaylıkla inkâr edebileceği güvenli bir mesafeden yapıyor bunu. Bence çok ayıp ediyor.

'HİÇ DEĞİLSE SPORTMENCE YAPSAYDI, BEL ALTINDAN VURARAK DEĞİL'

Bunca yıl arkadaşlık ettik, birbirimize ne yardımlar ettik sonuçta. Yarışma duygusunu anlarım ama hiç değilse sportmence yapılabilmesini beklerdim. Böyle bel altından vurarak değil.”

Yıllar sonra yaptığı bir söyleşide ‘Üç Maymun’ filmini seyretmediğini de söylemiş üstelik. İnsan izlemediğini iddia ettiği bir film için nasıl böyle şeyler ima eder? Bilmiyorum. Belki de 2006 yılında (yani Üç Maymun’dan iki yıl önce) çok da önemli olmayan bazı şeyler yüzünden kendisine birden soğuk davranmaya ve ardından -biraz üzülerek de olsa- görüşmemeye başladığım için intikam alıyordur
kendince.

'ÇAMUR AT İZİ KALSIN STRATEJİSİ YÜRÜTMÜŞ'

Filmine itinayla hesaplanmış detaylar yerleştirmek suretiyle çamur at izi kalsın şeklinde incelikli bir strateji yürütmüş. Piyasada yarattığı izlenime bakılacak olursa, isteğine ulaşmakta başarılı olmadığı da söylenemez."

Öne Çıkanlar