Ölümlü set kazası davası: Alec Baldwin'in duruşması canlı yayınlanacak

Ölümlü set kazası davası: Alec Baldwin'in duruşması canlı yayınlanacak
Rust filminin setinde kullandığı tabancanın ateş alması sonucu, görüntü yönetmeni Halyna Hutchins'in ölümüne neden olan ve "kasıtsız adam öldürme" suçuyla yargılanan oyuncu Alec Baldwin'in ana duruşması bugün Court TV'de canlı yayınlanacak.

Artı Gerçek - Oyuncu Alec Baldwin'in başrolünde yer aldığı Rust filminin setindeki ölümlü kazaya ilişkin davanın duruşması, kazanın gerçekleştiği New Mexico'da görüldü.

Santa Fe Bölge Adliyesi’ndeki ön duruşma, Court TV‘den canlı olarak yayınlandı. Jüri seçimiyle başlayacak ana duruşma da bugün canlı olarak yayınlanacak.

Alec Baldwin, Ekim 2021’de gerçekleşen set kazasında, ‘Rust’ filminin görüntü yönetmeni Halyna Hutchins’in vurularak öldürülmesi olayında "kasıtsız adam öldürme" suçundan yargılanıyor.

Olayda, Alec Baldwin’ın film setinde bir sahnenin provasını yaparken kullandığı tabancanın ateş alması sonucu Halyna Hutchins’in ölümüne neden olduğu ve yönetmen Joel Souza’yı da yaraladığı belirtiliyor.

Tabancanın gerçek mermi içermemesi gerektiği halde, kazada ihmali bulunduğu belirtilen setin silah sorumlusu Hannah Gutierrez-Reed de "kasıtsız adam öldürme" suçuyla hüküm giydi. Gutierrez-Reed, cezasına itiraz etmiş ve savcılığın olayı kanıtlamasına yardımcı olabilecek delilleri gizlediğini iddia etmişti. Alec Baldwin, suçsuz olduğunu öne sürerken, savcılar onun sette silah kullanırken dikkatsiz davranarak ölümlü kazaya yol açtığını iddia ediyor. Alec Baldwin’in duruşmada ifade verip vermeyeceği ise henüz belirsizliğini koruyor.

NE OLMUŞTU?

Aktör Alec Baldwin, 21 Ekim 2021'de New Mexico'da "Rust" filminin çekimleri sırasında kullandığı silahla 42 yaşındaki görüntü yönetmeni Halyna Hutchins'in ölümüne neden olmuş, aynı olayda 48 yaşındaki yönetmen Joel Souza da omzundan yaralanmıştı.

Olay sonrası verdiği ilk röportajda Baldwin, tabancada gerçek mermi olduğunu bilmediğini, yaşananlardan derin üzüntü ve pişmanlık duyduğunu ancak suçluluk hissetmediğini söylemişti.

Kazadan sonra sette dikkatsiz davranışlar ve ucuz maliyet için yeterince kalifiye olmayan personel çalıştırmakla suçlanan Baldwin, kendisine ve film şirketine karşı Şubat 2022'de açılan dava üzerine, Hutchins'in ailesi ile anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

Santa Fe Bölge Savcılığı, 19 Ocak 2023'te, Baldwin ve film setindeki silahlardan sorumlu Gutierrez-Reed'e ölümcül kazadan dolayı "kasıtsız adam öldürme" suçlamasıyla ayrı bir dava açmıştı. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar