Ortaçağ'dan gelen yüzük 1 milyon TL'ye satıldı

Ortaçağ'dan gelen yüzük 1 milyon TL'ye satıldı
Yayınlanma:
A+ A-
İngiltere'de yaşayan 69 yaşındaki David Board evinin yakınlarında metal detektörüyle arama yaparken çamura saplanmış halde bir yüzük buldu. Board, bulduğu yüzüğün 38 bin sterlinlik (yaklaşık 851 bin 521 TL) değerini öğrenince şaşkına döndü.

Artı Gerçek - İngiltere'de yaşayan 69 yaşındaki David Board, Dorset bölgesindeki evinin yakınlarında bir tarlada arkadaşıyla beraber metal dedektörünü kullanarak kendince bir keşif yapmaya karar verdi. Metal dedektörünün oldukça yoğun çamur bulunan bir bölgede sinyal vermesi üzerine ikili burayı kazmaya başladı. Kazdıklarındaysa Board ve arkadaşı plastik poşete sarılmış bir yüzük buldu.

301120221546393383538.jpg

Mynet’tin haberine göre, yüzüğün 14. yüzyıldan kalan altın ve pırlanta karışımından oluştuğunu öğrenen adam sonraki araştırmalarında ise alyansın zengin bir toprak sahibinin olan Sir Thomas Brook tarafından eşi Lady Joan'a hediye edildiği öğrenince tam anlamıyla şaşkına döndü.

ekran-goruntusu-67-ysaf.jpg

Birbirine sarmaşık gibi dolanan iki şeritten oluşan yüzüğün üzerinde Ortaçağ Fransızcasında “ieo vos tien foi tenes le moy" yazısı bulunuyor. Bu yazı "ben senin inancını korudukça sen de benimkini koru" anlamına geliyor.(KÜLTÜR-SANAT)

Öne Çıkanlar