Öymen Ulusoy imzalı 'Sığnak', uluslararası festivallerde izleyicilerle buluşuyor

Öymen Ulusoy imzalı 'Sığnak', uluslararası festivallerde izleyicilerle buluşuyor
Sığınak, Gazze'de yaşananları Filsitinli bir ailenin gözünden anlatıyor. Film uluslararsı ve ulusal çapta festivallerin seçkisinde izleyicilerle buluşmaya devam ediyor.

Artı Gerçek - Öymen Ulusoy’un yönetmenliğini üstlendiği 'Sığınak', İtalya'da gerçekleştirilen Nazra Film Festivali'nin seçkisinde yer alıyor. Ulusoy'un yönetmenliğin yanı sıra senaristliğini ve yapımcılığını da üstlendiği filmin görüntü yönetmenliğinde Bertan Özer'in imzası bulunuyor.

siginaki.jpg

Sığınak, Gazze'de yaşayan Filistinli ailenin savaş başladığında evlerinin altındaki sığınakta geçirdikleri 8 günü anlatıyor. Film ayrıca, İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali’nde “En İyi Öğrenci Filmi” ödülünü aldı ve Ordu Kısa Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen” kategorisinde yarı finale kaldı.

fotoram-io-2024-04-24t171329-560.jpg

Doğan, İlker Sami Güler, Zeynep Akyol, Harun Esen, Ali Çoban ve Süleyman Karakaya gibi oyuncuların performans sergilediği Sığınak, savaşın acımasız yüzünü "beyaz güvercinin gözünden" seyirciye sunuyor.

Yönetmen Ulusoy, filme ilişkin şunları söylüyor: "Dünya, Gazze’de sivillerin vurulması meselesinde üç maymunu oynamaya devam ederken bağımsız yönetmen olarak Gazze’deki insanlık dramına sessiz kalamazdım. Tolstoy’un dediği gibi: Bir insan acı duyarsa canlıdır. Başkasının acısını duyarsa insandır."

fotoram-io-2024-04-24t171035-502.jpg

Sığınak, savaşın getirdiği acıları ve insanlığı gözler önüne sererken, uluslararası arenada adından sık sık söz ettirmeye devam edecek gibi görünüyor. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar