Palm Springs Film Festivali'nde 'Vanguard Ödülü' Dolunay Katilleri'nin oldu

Palm Springs Film Festivali'nde 'Vanguard Ödülü' Dolunay Katilleri'nin oldu
Yayınlanma:
A+ A-
Oscar'ın habercisi olan etkinliklerden biri olarak değerlendirilen Palm Springs Uluslararası Film Festivali'nin özel Vanguard Ödülü bu yıl, Leonardo Di Caprio'nun yer aldığı Dolunay Katilleri (Killers of the Flower Moon) filmine verildi.

Artı Gerçek - Palm Springs Uluslararası Film Ödülleri'nin, her yıl istisnai öneme sahip bir filmin oyuncuları ve yönetmenini onurlandırmak için verdiği Vanguard Ödülü'ne (Öncü Ödülü) bu yıl Martin Scorsese imzalı "Killers of the Flower Moon" değer görüldü. Martin Scorsese, Leonardo DiCaprio ve Lily Gladstone'a ödülleri 4 Ocak'ta Palm Springs Kongre Merkezi'nde düzenlenecek gala töreninde takdim edilecek.

'IRKÇILIK VE YOLSUZLUĞUN KÖTÜLÜKLERİNİ GÖSTEREN GÜÇLÜ VE ÖNEMLİ BİR FİLM'

Ödülün gerekçeli kararında şu ifadeler yer aldı:

"'Killers of the Flower Moon' sadece sinemasal şiirselliğiyle değil, aynı zamanda Osage Ulusu üyelerinin şüpheli cinayetleriyle ilgili karmaşık bir hikaye olarak da ırkçılık ve yolsuzluğun kötülüklerini tam olarak gösteren güçlü ve önemli bir film. Martin Scorsese'nin yönettiği film Leonardo DiCaprio, Robert De Niro, Lily Gladstone, Jesse Plemons ve Tantoo Cardinal'in güçlü performanslarıyla yılın mutlaka izlenmesi gereken filmi haline geliyor." "Vanguard Ödülü'nü 'Killers of the Flower Moon'a takdim etmek bizim için bir onurdur."

killers-of-the-flower-moon-dolunay-katilleri-2023-1.jpg

Apple Original Films'in gerçek bir hikayeden uyarladığı "Killers of the Flower Moon", David Grann'in aynı adlı romanından uyarlanan gerçek bir hikayeye dayanıyor.

leonardo-dicapriolu-dolunay-katilleri-filminden-yeni-fragman-1694614772.jpg

Film, 1920'lerin Oklahoma'sında, zengin petrol yatakları üzerinde yaşayan Amerikan yerlisi 'Osage Ulusu' üyelerinin 'Terör Hükümdarlığı' olarak bilinen bir dönemde seri cinayetlere kurban gitmesinin ardından başlayan FBI soruşturmasını anlatıyor. Osage Ulusunu hedef alan cinayet serisi, DiCaprio'nun canlandırdığı Ernest Burkhart ve Gladstone'un canlandırdığı Mollie Kyle arasındaki romantik ilişkinin etrafında işleniyor.

Vanguard Ödülü daha önceki yıllarda Green Book, The Shape of Water, Belfast gibi yapımlara verilmişti.

Palm Springs Film Festivali 15 Ocak'a kadar sürecek. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar