Pop-art sanatçısı Jisbar'ın kişisel sergisi İstanbul'da ziyarete açıldı

Pop-art sanatçısı Jisbar'ın kişisel sergisi İstanbul'da ziyarete açıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Fransa'nın tanınmış pop-art sanatçılarından Jisbar'ın kişisel sergisi Jisbar İstanbul'da Kalyon Kültür Taş Konak'ta ziyarete açıldı. 20 eser ve orijinal 40 baskı eserden oluşan sergi 14 Şubat'a kadar ücretsiz ziyaret edilebilir.

Artı Gerçek - Jisbar lakabıyla bilinen pop-art sanatçısı Jean-Baptiste Launay'in, 'Jisbar İstanbul'da' sergisi açıldı. Klasik sanat eserlerinde yer alan ikonik figürleri, modern pop-art çizgilerle yeniden yorumlayan sanatçı, bu sergide de Leonardo Da Vinci'nin ünlü tablosu Mona Lisa'yı Türkiye Cumhuriyeti'nin bayrağıyla çizdiği bir çalışmasına yer verdi.

Jisbar daha önce de Leonardo da Vinci'nin ölümünün 500. yıl dönümünde yeniden yorumladığı Mona Lisa tablosunun özgün bir versiyonunu uzaya göndererek dikkatleri üzerine çekmişti.

Dün gerçekleşen açılışa serginin küratörü Aslı Bora, sergi koordinatörü Hazal Paftalı ve çok sayıda davetli katıldı.

654a331d470a9b182c01d957.webp
Jean-Baptiste Launay

'İSTANBUL ÇOK KOZMOPOLİT VE SANKİ HİÇ UYUMAYAN BİR ŞEHİR'

Bugün (8 Kasım) ziyarete açılan sergi, 14 Şubat'a kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

DHA'nın haberine göre, İstanbul'a ilk kez gelen ve gördüğü ilgiden memnuniyet duyduğunu belirten sanatçı Jisbar, "Hakikaten çok muhteşem hissediyorum. Burada gerçekten inanılmaz bir şov ortaya koyduk. İnsanların bize sunduğu enerji de çok pozitif. Çok güzel karşıladılar... Türkiye tarihi itibarıyla çok zengin bir ülke ama İstanbul özelinde düşündüğümüz zaman çok muazzam büyüklükte bir şehirden bahsediyoruz, çok kozmopolit ve sanki hiç uyumayan bir şehir gibi" dedi.

654a335a470a9b182c01d961.webp

'SANATI UMUT BALONCUĞU OLARAK GÖRÜYORUM'

Sanata bakış açısına da vurgu yapan Jisbar, "Dünyanın dört bir yanında olup bitenleri düşündüğümüz zaman çok çılgın ve benim çok kalbimi kıran şeylerden geçtiğimizi söylemem gerekiyor. Böyle bir ortamda da ben sanatı bir umut baloncuğu şeklinde görüyorum. Renklerle oynuyorsunuz, pek çok oyun öğesi taşıyorsunuz sanat eserlerinizde. Çocuklar da bu şekilde iletişim kurabiliyorlar. Bence sanat vasıtasıyla kendi yolumuzu bulmamız gayet mümkün. Böylelikle bir gaye ortaya koyuyorsunuz ve bu gayenin peşinde koşarken zaten umut taşımaya başlıyorsunuz. Dünyanın dört bir yanına da bu mesajı iletiyorsunuz" dedi.

654a335a470a9b333c91c568.webp

'İHTİYAÇ SAHİBİ ÇOCUKLARA BAĞIŞLANACAK'

Serginin toplumsal bir amacı olduğunu vurgulayan Jisbar, "Oyuncaklar Türkiye'de ihtiyaç sahibi çocuklara bağışlanacak. Buradaki kasklar da aynı şekilde bir fon oluşturularak ihtiyaç sahiplerine iletilecek. Böyle bir sosyal boyutu var. Eserlerimi ağırlamayı kabul eden ülkeye bir saygı duruşu niteliği taşıdığını söyleyebilirim. Ben sanatçı olarak aynı zamanda içinden geçtiğimiz ana da bir nişan koymayı hedefliyorum. Sanat dediğimiz şey zamansız ve biz buradan göçüp gittiğimizde de hala var olacak eserleri yansıtıyor. Tarihsel anı yakalamak istiyorum. Jisbar İstanbul'daydı ve Türkiye'de bulunduğu için de teşekkürlerini iletiyor demek istiyorum" ifadelerini kullandı. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar