'Rengarenk bir fırça için hayır'

'Rengarenk bir fırça için hayır'
Ressam İbrahim Çiftçioğlu, referandumda ‘evet' çıkması halinde sanatın tamamen biteceğini söyledi.  KÜLTÜR- AKP iktidarı tarafından 15 yıldır...

Ressam İbrahim Çiftçioğlu, referandumda ‘evet' çıkması halinde sanatın tamamen biteceğini söyledi. 

KÜLTÜR- AKP iktidarı tarafından 15 yıldır yönetilen ülkenin, sanat ve edebiyat gibi birçok alanda geriye gittiğini savunan Ressam İbrahim Çiftçioğlu, sanatın baskı altında olduğunu söyledi. Referandumda "evet" çıkması halinde sanatın tamamen biteceğini sözlerine ekleyen Çiftçioğlu, referandum oylamasının ülkenin kaderi olduğunu ifade etti. Çiftçioğlu, "evet demek ne kadar karanlık ise hayır demek de o kadar aydınlık anlamına geliyor" diye konuştu.

DİHABER'in haberine göre getirilmek istenen anayasanın Türkiye’nin sorunlarını ağırlaştıracağını vurgulayan Çiftçioğlu, "Israrla tek adam diktatörlüğüne ‘evet’ denmesini isteyen bu hükümet, 15 yıldır bu ülkeyi yönetiyor. 15 yıldır ne istediler de Meclisten geçiremediler. Var olan koşulların, huzursuzluğun, çözümsüzlüğün sorumluları bizzat kendileri. Kendi yarattıkları sorunları kendi yarattıkları tek adamın çözebilmesi mümkün mü? Milli irade dedikleri şeyi kendilerine oy veren insanlardan ibaret sayıyorlar. Kendisine oy vermeyen insanları tehdit ile işsiz bırakma, cezaevine atmayla tehdit ediyor. Hangi problemi çözebilirler. Bunlar Kenan Evren Anayasası’nı aratır hale getirdiler bizi" diye konuştu.

‘SANATIN 15 YILLIK DURUMU, HAYIR GEREKÇEMİZ’

Hükümetin 1 Kasım seçimleri sonrası kullandığı şiddet dilini hatırlatan Çiftçioğlu, referandum öncesi "katliam ve suikast" endişesi yaşadığını ifade ederek, şunları söyledi: "Türkiye’de simgesel bir parça haline gelen Taksim’de ki Atatürk Kültür Merkezi bir çöküntü ve yıkıntı haline dönüştü. Yakında onu da yıkacaklar. Milli Eğitim Bakanlığının ilköğretim ve ortaöğretim müfredat programında ki sanat eğitimine bakın. Dersleri bile ortadan kaldırdılar. Karşımıza koydukları şey ise, sadece sıfır. İnsan ilişkilerini onaran sanat ilişkilerine dair bir projelerinin olduğunu düşünmüyorum. Olan projeleri ise var olanı ortadan kaldırmak ve silmek üzerinedir."

‘RENGARENK BİR FIRÇA İÇİN HAYIR’

Gelecek için insanların "hayır" etrafında birleşmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Çiftçioğlu, söyle dedi: "Bütün koylar kapatılmış ve satılmış durumda. Bırakın ekmeğinizi, havanızla suyunuzla oynayacaklar. Herkes bunları göz önünde bulundurarak oy kullanmalı." Türkiye’nin özgürlüklerle dolu bir anayasaya ihtiyacı olduğunu hatırlatan Çiftçioğlu, sanatta, fırçaların rengarenkliliği için tüm sanat dünyasına "hayır" çağrısında bulundu.

Öne Çıkanlar