Roger Waters'dan 'Nazi kostümü' suçlamasına yanıt: Karalamak isteyenlerin saldırısı

Roger Waters'dan 'Nazi kostümü' suçlamasına yanıt: Karalamak isteyenlerin saldırısı
Yayınlanma:
A+ A-
Berlin konseri sırasında 'Nazi kostümü giydiği' gerekçesiyle hakkında soruştuma başlatılan Roger Waters, "Berlin’deki son performansım, siyasi görüşlerime ve ahlaki ilkelerime katılmadıkları için beni karalamak ve susturmak isteyenlerin saldırısıdır" dedi

Artı Gerçek - Efsane İngiliz rock grubu Pink Floyd'un kurucularından Roger Waters, Berlin konseri sırasında sahnede faşizmi hicvetmek amacıyla giydiği "Nazi kostümü" gerekçe gösterilerek Alman polisinin hakkında açtığı soruşturmaya dair sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

'FAŞİZME VE BAĞNAZLIĞA KARŞI NET BİR BEYAN'

79 yaşındaki oyuncu Berlin'deki Mercedes-Benz Arena'daki performansının sorguya konu olan yönlerinin, aksine 'faşizme ve bağnazlığa karşı' çok net bir beyan olduğunu ifade etti.

Bir süredir Ukrayna Savaşı ve İsrail'in Filistin'e yönelik politikalarına karşı aldığı siyasi tutum nedeniyle anti-semitizm suçlamasıyla karşı karşıya kalan Waters, Twitter'dan hakkındaki iddialara verdiği yanıtta şunları yazdı:

“Berlin’deki son performansım, siyasi görüşlerime ve ahlaki ilkelerime katılmadıkları için beni karalamak ve susturmak isteyenlerin saldırılarına maruz kaldı. Performansımın sorgulanan unsurları, açıkça faşizme, adaletsizliğe ve bağnazlığa karşıtlığı ifade ediyor. Bu unsurları başka bir şeymiş gibi gösterme girişimleri samimiyetsizdir ve politiktir”

'AİLEM NAZİLERE KARŞI SAVAŞTI'

Nazilerle mücadele eden bir aileden geldiğini ifade eden Waters, açıklamasına şöyle devam etti:

“Tüm yaşamımı her yerdeki otoriterliğe ve baskıya karşı konuşarak geçirdim. Savaştan sonra çocukken evimizde ‘Anne Frank’ adı sık sık konuşulurdu, o faşizm kontrolsüz olduğunda neler olduğunun kalıcı bir hatırlatıcısı oldu. Ailem İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilerle savaştı ve en büyük bedeli babam ödedi. Bana yönelik saldırıların sonuçları ne olursa olsun haksızlığı ve bunu yapan herkesi kınamaya devam edeceğim"

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından, Nazi rejimine dair herhangi bir sembolü kullanmanın yasak olduğu Almanya’da, 17 Mayıs’ta sahne alan müzisyenin konser görüntülerinde, iki çekicin çapraz durduğu kırmızı bandajlı uzun siyah bir ceket giymiş, taklit bir makinalı tüfeği izleyicilere doğrulturken görülmüştü.

ANTİ-FAŞİST TEMALI ALBÜME DAYANAN 'THE WALL' FİLMİNDEN SAHNELERİ CANLANDIRDI

Gamalı haça benzeyen iki çekiçli sembol, grubun 1979 tarihli anti-faşist temalı hit albümüne dayanan ve Bob Geldof’un oynadığı 'The Wall' filmindeki kıyafetlerde de yer alıyordu.

Waters'ın daha önce de filmdeki sahneleri canlandırmak için aynı kostümle çeşitli konserlerinde sahneye çıktığı biliniyor. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar