Ruken Ekinci savaşın kadınlar üzerindeki etkisini resmediyor

Ruken Ekinci savaşın kadınlar üzerindeki etkisini resmediyor
Yayınlanma:
A+ A-
Kadın mücadelesini, Jîna Amini’yi ve savaş aletlerini öğüterek barışı yaratan anneyi tuale yansıtan ressam Ruken Ekinci, Resimlerinde kadın kimliğini ele alıyor, savaşın kadınlar üzerindeki etkisini teşhir ediyor. Bunu yaparken de atık malzeme kullanıyor.

Artı Gerçek - Kendi imkanlarıyla topladığı yaprak, eski elbise, halı, kömür gibi atık madde ve malzemelerden tablolar yapan ressam Ruken Ekinci, ortaya çıkardığı eserleri kadın bakış açısıyla yorumluyor. Sergi, Mahabad Bulvarı üzerindeki Amed Şehir Tiyatrosu’nda yarın saat 17.00’ye kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

690x450nc-dyb-23-11-2022-ressam-ruken-ekinci-rop4.jpg

Sanatıyla savaşın kadınlar üzerindeki etkisini teşhir eden Ekinci, çocuk yaşta resme merak saldığını söylüyor. Eserlerinde daha çok 'Kürt olmak' imgesini, 'kadın olmak' imgesiyle yan yana getirmeyi hedefliyor. Bu bağlamda yeri geliyor 'Barış Anneleri'ni, yeri geliyor İran'da ahlak polisinin katlettiği Mahsa Amini'yi tuvaline taşıyor.

690x450nc-dyb-23-11-2022-ressam-ruken-ekinci-rop5-001.jpg

Ele aldığı temayı sanatsal bakış açısı içinde yorumlayan Ekinci, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Amed Şehir Tiyatrosu’nda bir sergi açtı. Ekinci, açılan sergi kapsamında sanatı ve çizimleriyle vermek istediği mesajları anlattı.

690x390cc-dyb-23-11-2022-ressam-ruken-ekinci-rop1.jpg

Ekinci, “Resimlerim daha çok Kürt motiflerini taşıyor. Kullandığım malzemeler de atık malzemeler, geri dönüşümden faydalanıyorum. Onlara tekrar yaşama şansı veriyorum, sanata dönüştürüyorum. Resimlerimde daha çok kendi kimliğimi, tarihimi, haklarımı, yaşadığım coğrafyayı anlatıyorum.

690x450nc-dyb-23-11-2022-ressam-ruken-ekinci-rop2.jpg

Aslında resimlerim daha çok beni ve benle birlikte ötekileştirilmiş kadın ve Kürt kimliğini anlatıyor. Kendimi resimlerimde var ediyorum. Kadın olduğum için cins, kimlik ve hak sorunu yaşıyorum bunları da resimlerimde dile getiriyorum" diye konuşuyor. (MA)

Öne Çıkanlar