Şair Emirali Yağan İstanbul'da anılıyor

Şair Emirali Yağan İstanbul'da anılıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Geçen yıl vefat eden şair ve yazar Emirali Yağan için 9 Nisan'da anma etkinliği düzenlenecek. Maltepe Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde düzenlenecek anmaya katkıda bulunmak isteyenler Ali İsmail Korkmaz Vakfı'na şair adına bağışta bulunabilecek.

Artı Gerçek - Vefatının birinci yılında şair, yazar Emirali Yağan eserleriyle anılacak.

1958 Dersim doğumlu, Piya Kolektifinin kurucuları arasında yer alan Emirali Yağan için 9 Nisan'da, Maltepe Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde bir anma etkinliği düzenlenecek.

Katılımın ücretsiz olduğu etkinlikte, destekte bulunmak isteyenler Ali İsmail Korkmaz Vakfı'na Emirali Yağan adına bağış yapabilecek.

emirali-yagan.jpg

EMİRALİ YAĞAN KİMDİR?

Ankara Eğitim Enstitüsü ve Paris 8 Üniversitesi Modern Yazın Bölümü’nü bitirdi. 1980 askerî darbe yıllarında siyasal nedenlerle hapis yattı. Mamak’ta kaleme aldığı ilk şiirlerini Urmiye Mavisi adıyla 1989’da kitaplaştırdı.

'Şarkılar Ülkesi' 1990'da Cahit Sıtkı Tarancı Şiir Ödülü'nü kazandı. Şairin yayımlanan diğer kitapları arasında 'Gitmek Bir Uzun Öykü' ,'Evvel Zaman Şiirleri' , 'Sahra', 'Sanrı ve Sara –Aylak Dizeler', 'Ve Denizi Kar Tuttu' gibi eserler yer alıyor.

Silva Gabudikyan’ın 'Şarkıların Şarkısı' adlı eserini Raffi Hermonn’la birlikte 2002 yılında Ermeniceden Türkçeye çevirdi .

Dersim Tertelesi’ni konu alan 'Qelema Sure/Kırmızı Kalem' ve devamı niteliğindeki “Kara Vagon” belgesellerine metin yazarlığı yaptı.

Piya Yayın Kolektifi’nin kurucuları ve süreli yayınlarının editörleri arasında yer aldı. Şiirleri farklı müzisyenlerce bestelenip seslendirildi, çok sayıda dile çevrildi, yerli-yabancı antoloji, dergi ve gazetelerde farklı türde eserleriyle yer aldı. Yağan, 9 Nisan 2022'de hayatını kaybetti. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar