Şair, yazar ve yayıncı Nurer Uğurlu'yu yitirdik

Şair, yazar ve yayıncı Nurer Uğurlu'yu yitirdik
Yayınlanma:
A+ A-
Divan Bahçesi, Orhan Kemal'in İkbal Kahvesi, Rüzgardan Rüzgara, Sürekli Bir İlkbahar, Masal gibi sevilen eserlerin sahibi ünlü yazar ve şair Nurer Uğurlu hayatını kaybetti.

Artı Gerçek - “Bu karlı yeşile niçin gelmiştim /Belki bir masal bir sevda demiştim / Gördüm sanki sırma saçlı bir peri /Ki rivayet böyledir Nuh’tan beri / Bu karlı yeşile niçin gelmiştim” (Ağrı) dizelerinin sahibi kıymetli şair, yayıncı ve araştırmacı yazar Nurer Uğurlu’yu 6 Ekim 2022’de 82 yaşında yitirdik.

sair-ve-yazar-nurer-ugurlu-hayatini-kaybetti-zwas.webp

1940 yılında Adana’da doğan Nurer Uğurlu, 1958 yılında Mersin Lisesinden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine başlamış, ancak eğitimini tamamlamamıştı. İlk şiiri Adana'da “Salkım” adlı dergide 1955 yılında yayımlanan Nurer Uğurlu’nun sonraki yıllarda tarih bilinciyle, gerçekçi ve toplumcu yaklaşımla yazdığı şiirlerin yanı sıra tarih ile sanat arasında köprüler kuran araştırma-inceleme yazıları dergi ve gazetelerden ilgiyle okundu. Nurer Uğurlu, kurucusu olduğu GE-DA Yayın Dağıtım Şirketinin ve yayınevlerinin yöneticiliğini yaptı.

Masal (1964), Türkiye'nin Mavisi (1981), Anadolu'nun Türküsü (1984), Yazıtlar (1988), Rüzgârdan Rüzgâra (1993), Mor Beyaz Arası (1998) adlarını taşıyan şiir kitapları, anı-roman türünde Orhan Kemal'in İkbal Kahvesi (1972) adlı yapıtı, Sürekli Bir İlkbahar (1987) ve Divan Bahçesi (1992) adlarını taşıyan, şiir ustalarını konu alan deneme türünde kitapları ve Her Aşkın Bir Hikâyesi (2003) adlı öykü kitabı başlıca edebi yapıtlarıdır. Ayrıca, araştırma-inceleme türünde pek çok kitap yazan Nurer Uğurlu, liseler için tarih ve edebiyat kitapları da hazırladı. (Kültür Sanat)

Öne Çıkanlar