Sanatçılardan Dersim Çevre Mitingi’ne çağrı

Sanatçılardan Dersim Çevre Mitingi’ne çağrı
Yayınlanma:
A+ A-
Sanatçılar, Dersim Emek ve Demokrasi Platformu tarafından doğa talanına karşı 8 Ekim’de düzenlenecek Bölgesel Çevre Mitingi için çağrı yaptı.

Artı Gerçek - Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, kentte devam eden doğa talanına karşı 8 Ekim'de "Biz kazanacağız yaşam alanlarını savunuyoruz" şiarıyla Bölgesel Çevre Mitingi düzenleyecek. Sanatçılardan Beser Şahin, Ferhat Tunç, Deniz Deman ile Pınar Aydınlar; halkı doğa talanına karşı Seyit Rıza Meydanı'nda 13.30' da yapılacak olan mitinge davet etti.

Sanatçı Beşer Şahin, "Doğayı seven bir insan olarak tüm doğaseverlere ve doğa dostlarına çağrımdır; doğayı seven doğayı koruyan ve doğa için mücadele eden unutmayalım ki doğa var ise bizler tüm canlı varlıklar varız. Aldığımız nefesi doğaya borçluyuz. Doğayı korumak hepimizin yaşam borcudur. 8 Ekim'de Dersim Seyit Rıza meydanında tüm doğaseverleri ve doğa için mücadele edenleri davet ediyoruz” şeklinde çağrı yaptı.

‘Doğa Talanına Karşı Seyit Rıza Meydanı'na’

Bir diğer sanatçı Ferhat Tunç, "Dersim kirliliğimizi var eden nedenlerin yarısını kutsal saydığımız doğamız ve tabii ki bu doğada yaşayan canlılardır. Bunun içindir ki doğamıza ve bu doğada yaşayan canlılara her türlü saldırı aslında kimliğimize ve kutsal değerlerimize yapılmış sayılır. Dağlarımıza kefen biçme hazırlığın da olduklarını üzülerek görüyoruz. Munzur dağlarının tamamı maden sahası ilan edilmiş durumda aslında bu projeyle bölgenin bütünü insansızlaştırılmak isteniyor. Yine bu projeyle birlikte Munzur’daki binlerce bitki türünün yok olmasıyla birlikte yer altı sularımızın yaban hayatının bitirilmesi mümkün olacak. Doğamız insanlığın doğal kültürel mirasının bir parçasıdır. Doğamıza saçtıkları zehirle aslında yaşama dair var olan her şeyi yok edeceklerini biliyoruz. Tüm Dersim halkını ve dostlarını bu talancı zihniyete hayır demeye çağırıyorum” dedi.

'Talana Karşı Birlikte Direnişe...'

Deniz Deman, "Ovalarımız, Akarsularımız, ormanlarımız içinde yaşayan tüm canlılar katlediliyor. Bu talana karşı birlikte direnirsek kutsaliyetlerimizi koruyabiliriz. Doğa talanına ve kıyıma karşı tüm doğaseverlerini 8 Ekim'de Dersim Seyit Rıza Meydanı'na dayanışmaya bekleriz."

'Munzurumuzu Sahipsiz Bırakmıyoruz'

Pınar Aydınlar ise şunları söyledi: " Sömürge madenciliğine karşı yaşam alanlarını savunmak adına kadim toprak olan Dersim'i, Munzurumuzu sahipsiz bırakmıyoruz. Bir kez daha yeşil alanlarımıza, yaşam alanlarımıza tüm doğanın o güzelliklerine karşı sermaye besleyen zihniyete karşı 8 Ekim saat 13.30'da Seyit Rıza Meydanındayız." (Kültür Sanat)