Selahattin Demirtaş'ın yeni kitabı 'Dad' 10 Şubat'ta raflarda

Selahattin Demirtaş'ın yeni kitabı 'Dad' 10 Şubat'ta raflarda
Yayınlanma:
A+ A-
Selahattin Demirtaş, cezaevinde beşinci kitabını yazdı. Demirtaş'ın yeni öykü kitabı "DAD", 10 Şubat'ta Dipnot Yayınları etiketiyle okurlarla buluşacak.

Artı Gerçek - Altı yılı aşkın süredir Edirne Cezaevi'nde tutulan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, cezaevinde yeni öykü kitabı "DAD"ı yazdı.

"DAD" Demirtaş'ın cezaevinde yazdığı üçüncü öyküsü. Daha önce "Seher" ve "Devran" adıyla yazdığı iki öykü kitabı daha var. Ayrıca yine tutukluyken yazdığı "Leylan" ve "Efsun" isimli iki romanı bulunuyor.

Demirtaş'ın önceki dört kitabının da yayıncılığını üstlenen Dipnot Yayınları'nın yeni kitaba dair tanıtımı şöyle:

"Selahattin Demirtaş, Dipnot Yayınları etiketiyle raflardaki yerini alacak olan kitabında okurlarını benzersiz bir seyrana çıkarıyor: İstanbul çöplüğünden adliye koridorlarına, lüks villalardan vergi dairelerine, ıssız adalardan tımarhanelere uzanan; yer yer bilimkurgu ya da absürt komediye bürünen; yanlış anlamalarla, gıllıgışlı ihanetlerle, harika fantezilerle örülü; insan ruhunun gizemli dehlizlerinde acı ve tatlı kahkahalar attıran düşsel bir cümbüş. Kemerlerinizi bağlayın"

DEMİRTAŞ'IN EDEBİYATI: "KALBİ HIZLA ÇARPANLARIN HİKAYECİSİ"

Demirtaş'ın ilk öykü kitabı olan Seher, cezaevinde yazdığı 12 öyküden oluşuyor. Dipnot etiketiyle yayınlanan kitap, çıktığı tarihten itibaren 20 günde 8 baskı yaparak 100.000 adede ulaştı. Seher'in dört dilde çevirisi yapıldı ve ABD'de ülkenin en büyük yayınevlerinden olan Hogart Press, Almanya ve İngiltere'de Penguin Books gibi dünyanın en saygın yayıncıları tarafından yayımlandı.

İkinci öykü kitabı Devran ise İletişim Yayınları etiketiyle 12 Nisan 2019'da yayınlandı, 2022 yılında 10. baskısına ulaştı.

İletişim Yayınları'nın Devran'a dair tanıtım yazısında Demirtaş'ın edebiyatı şu sözlerle tanımlandı:

"Selahattin Demirtaş, yaralıların, umarsızların, kalbi hızla çarpanların hikayecisi. Sofrasında konuk ağırlayan, durup durup konuşan..." (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar