Ses sanatçısı Erdinç Çelikkol vefat etti

Ses sanatçısı Erdinç Çelikkol vefat etti
Yayınlanma:
A+ A-
'Sana Bakıp Karardım Artık Biraz Ben Dedim' ve 'Bundan Sonra' gibi sevilen şarkıların bestecisi Erdinç Çelikkol vefat etti, Çelikkol, 1991'de Milliyet Gazetesi okurları tarafından "Yılın Bestekarı" unvanına layık görülmüştü.

Artı Gerçek - Çok sayıda eseri TRT repertuvarında yayınlanan bestekar ve ses sanatçısı Erdinç Çelikkol 85 yaşında vefat etti. 'Sana Bakıp Karardım Artık Biraz Ben Dedim' ve 'Bundan Sonra' gibi sevilen şarkılara imza atan sanatçı Çelikkol, yarın Ulucami'de kılınacak cenaze namazının ardından Pınarbaşı Mezarlığı'nda defnedilecek.

23 Mart 1938'de Bursa'da dünyaya gelen sanatçı, müziğe 1951'de Bursa Türk Musikisi Derneğinde başladı. 1983'te kuruluş aşamasından 2000 yılına kadar, Bursa Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarında Şef, Genel Sanat Yönetmenliği ve Müdürlük görevlerini bir arada yürüttü. Son olarak Kültür Bakanlığı Bursa Klasik Türk Müziği Korosu şefliği görevini, 2003 yılında emekli olana dek sürdürmüştür.

Sözleri Mustafa Töngemen'e ait, "Gel gönlümü Yerden Yere Vurma Güzel Ne Olursun" adlı Nihâvend makamındaki eseriyle, 1991 yılında Milliyet Gazetesi okurlarınca "Yılın Bestekârı" unvanına layık görülmüştür. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar