Sinema meslek örgütleri bir arada: Sinema Eser Sahipleri Federasyonu kuruldu

Sinema meslek örgütleri bir arada: Sinema Eser Sahipleri Federasyonu kuruldu
Sinema eseri sahibi dört meslek birliği bir araya gelerek Sinema Eseri Sahipleri Federasyonu'nu (SEF) kurdu. Sinema eser sahipleri, birlik sayesinde telifler konusunda çok daha geniş yelpazede, etkili ve hızlı sonuçlar almayı amaçlıyor.

Artı Gerçek - Üyeleri yönetmen ve senaryo yazarlarından oluşan sinema eseri sahibi dört meslek birliği BSB, Senaristbir, Setem ve Sinebir, Sinema Eseri Sahipleri Federasyonu’nu (SEF) kurdu.

Geçen hafta sonu 1. Olağan Genel Kurulu yapılan SEF’in yönetim kurulu Mehmet Güleryüz, Tunç Davut, Yıldız Bilgin Bayazıt, Bahriye Kabadayı Dal, Ayhan Sonyürek, Sadullah Şentürk, Orhan Koçak ve Hakan Aytekin'den oluşuyor.

8 Haziran Cumartesi günü kalabalık bir katılımla yapılan genel kurulda sinema eseri sahipleri, Türkiye’de sinema sektörü için tarihi bir adıma imza attı.

CISAC ONAYLADI

Eser sahiplerinin dünyadaki çatı örgütü konumundaki CISAC, 27 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında Güney Kore, Seul’de gerçekleştirdiği Genel Kurulu’nda Sinema Eseri Sahipleri Federasyonu’nun (SEF) başvurusunu görüşerek üyeliğini onayladı.

BirGün'de yer alan habere göre, kurulan federasyon sayesinde yeni ülkelerle telif anlaşmaları yapmak, dünyanın farklı ülke ve coğrafyalarından telif toplamak çok daha olanaklı hale gelecek. Ayrıca üyeliğin, Türkiye’de kanallar ve kurumlarla telif görüşmeleri yürütmek, bu konuda lobi faaliyetinde bulunmak ve baskı oluşturmak konusunda sinema eseri sahiplerinin elini güçlendireceği söyleniyor.

Dünyada telif konusunda büyük ağırlığı olan CISAC’ın gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında yapacağı katkı, vereceği destek ve yürüteceği lobi faaliyetiyle telif toplama süreçlerinin hızlanmasının önü açılacak.

Sinema eser sahipleri artık telifler konusunda çok daha geniş yelpazede, etkili ve hızlı sonuçlar alacağına inanıyor. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar