Sinemacılardan 'siyasetten uzak özerk destekleme sitemi' kurma çağrısı

Sinemacılardan 'siyasetten uzak özerk destekleme sitemi' kurma çağrısı
Yayınlanma:
A+ A-
“Kurak Günler” filmine verilen desteğin geri çekilmesini “sansür” olarak tanımlayan sinemacılar, tüm sektör bileşenlerini "siyasetten uzak özerk bir sinema destekleme sistemi" kurmaya çağırdı.

Artı Gerçek- Sinemacılar, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün Yönetmen Amin Alper’in çektiği “Kurak Günler” filmine verdiği desteği faiziyle geri istemesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Alınan kararı ‘Türkiye sinema tarihinde kara bir leke olarak yer edecek bir sansür vakası’ olarak tanımlayan 342 sinemacı, “Bu kararla birlikte 2004 yılında başlayan sistematik sinema destekleri ve oluşturulan destekleme sistemi büyük bir yara almış, sinema fonunun meşruiyeti zedelenmiştir” ifadelerini kullandı.

Sinema destek fonlarının, satılan sinema biletlerinden elde edilen gelirlerle oluşturulduğu belirtilen açıklamada, “fon bürokratlarının ve memurlarının uluslararası teamüllere aykırı olan kararı alma yetkisinin olamayacağı vurgulanıyor” denildi.

‘ANAYASAYA AYKIRI’

Açıklamaya göre, son Destekleme Kurulu toplantısında “Kurak Günler” ile ilgili böyle bir kararın alınmayacağının anlaşıldığı, bunun üzerine Sinema Genel Müdürlüğü konuyu gündemden çıkararak Denetleme Kurulu’nu devre dışı bıraktığı bilgisine yer verilen açıklamada, alınan bu kararın, anayasanın ifade ve düşünce özgürlüğünü güvence altına alan 26’nci maddesine ve sanat eserleri ile sanatçıların devlet tarafından desteklenmesine dair 64’üncü maddesine aykırı olduğuna işaret edildi.

'MEVCUT YÖNETİMİ BU KARARDAN DÖNMEYE ÇAĞIRIYORUZ'

Açıklamanın devamında şunlar belirtildi: “Bakanlığın, tamamlanmış ve başarılı olmuş bir filmden desteğini geri isteme kararı, siyasal baskılardan tümüyle bağımsız özerk bir ‘Ulusal Sinema Merkezi’nin kurulması ve sinema sektörü bileşenleri tarafından yönetilen bir destekleme fonunun oluşturulması konusundaki aciliyeti bir kez daha gündeme getirmiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sinema Genel Müdürlüğü’nün mevcut yönetimini sinema tarihimize vahim bir sansür vakasıyla geçmelerine neden olacak bu hatadan dönmeye ve verilen kararı iptal etmeye çağırıyoruz. Ayrıca tüm sektör bileşenlerini siyasetten uzak özerk bir destekleme sisteminin kurulması için göreve çağırıyoruz.” (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar