Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali iki yıl aradan sonra yeniden başladı

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali iki yıl aradan sonra yeniden başladı
'2022 Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali' iki yıl aradan sonra hem salonlarda hem de çevrimiçi olarak izleyicilerle buluşacak. 27-30 Kasım’da Hope Alkazar’da, ardından 1-6 Aralık tarihlerinde surdurulebiliryasam.net adresinde kesintisiz 15 gün sürecek.

Artı Gerçek - 2022 Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, 2008 yılında sürdürülebilirlik kavramının ve birbiriyle etkileşim içinde olan sistemik sorunların daha iyi anlaşılmasını sağlamak, dünyanın farklı bölgelerindeki hikâyelerle ilham vermek ve yeni bir yaşam kültürünün oluşmasına katkı vermek amacıyla doğdu. Bu amaçla 14 yılını geride bırakan festival, iki yıllık salgın döneminin ardından yeniden başlıyor.

Festival, Pera Müzesi Oditoryumu, Hope Alkazar ve surdurulebiliryasam.net üzerinden izlenebilecek.

FESTİVALLERİN TOPLUMSAL DÖNÜŞÜMDE KATALİZÖR OLMASI İSTENİYOR

Cumhuriyet'in haberine göre, "Festival ekibi, sürdürülemezliğin temel sebebi olan ölçeği kaçmış, küresel ve sistemik olan sorunların görünürlüğünü sağlamanın ve bu gidişatta kişisel ve kurumsal olarak rollerimizin neler olabileceğini tekrar değerlendirmek için belgesellerin iyi birer araç olduğunu düşünerek gösterimlerin ve festivallerin toplumsal dönüşümde katalizör olmasını istediğini" söylüyor.

Ekip, “Her sene seçtiğimiz belgesellerle izleyicilerin küresel ölçekte olan bitene dair bilgilerini güncellemeye çalışırken bundan da önemli bulduğumuz bir hissiyatı ve bir paradigmayı aktarmaya çalışıyoruz” diyor. Festival, sürdürülebilirlik tutkusu olan, sosyal ve ekolojik fayda üretmek isteyenlere yönelik hazırlanıyor.

TOPLAMDA 26 FİLM GÖSTERİLECEK

SYFF2022 seçkisinde bu yıl uzun ve kısa metrajlı 26 adet film bulunuyor. Festival ekibi, katılımcılar bu belgesellerle toplumun her kesiminden, her yaştan, her türlü zorlu koşullar içerisinden çıkan insanların kendilerine dert edindikleri konularda bitmek bilmeyen enerjileri, yaratıcılıkları ve azimlerini izleyecek. İzleyiciler; kadınları, çiftçileri, balıkçıları, gençleri, çocukları, yaşadığı bölgede denizi, kıyıları, ormanları, dağları, yaban hayatı, böcekleri, çiçekleri gözetenlerin çalışmalarından ilham alacak" diyor. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar