Taksim'in ikonik mekanı 'Gezi İstanbul' kapandığını duyurdu: Kimse destek olmadı

Taksim'in ikonik mekanı 'Gezi İstanbul' kapandığını duyurdu: Kimse destek olmadı
Yayınlanma:
A+ A-
Taksim Meydanı'nın önemli kültür mekanlarından biri olarak görülen Gezi İstanbul, sosyal medyadan yaptığı açıklamayla kapandığını duyurdu. Kapanma kararının arkasında pastanenin dış mekanının kapatılması ve ekonomik zorlukların olduğu belirtildi.

Artı Gerçek - Taksim Meydanı'nda, Atatürk Kütür Merkezi'nin (AKM) yanında bulunan binada 35 yıldır İstanbullulara hizmet veren Gezi İstanbul, üzerinde "1987-2023" yazılı siyah bir afiş ile kapandığını duyurdu.

Binasında bulunan kültür terasıyla, İstanbul'da sanatçıların ve entelektüellerin buluşma mekanı haline gelen pastanenin, Instagram hesabından yayınlanan veda mesajında, 2009'da AKM'nin kapatılması sonrası yaşanan problemlere değinilerek, 2013'te başlayan Gezi Direnişi'nin ardından Taksim'in iyice yalnızlaştırıldığı belirtildi.

ekran-resmi-2023-08-22-16-2gfj.webp
Gezi İstanbul'un önceki hali

Gezi İstanbul'un sahibi Mimar Hakan Kıran da, Gerçek Gündem'den Sema Kızılarslan'a yaptığı açıklamada, kararın arkasında ekonomik nedenlerin ve dış mekanın kapatılması gibi engellemelerin belirleyici olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"Yıllardır her türlü engellemeye karşı mücadele etmeye çalışıyorduk. Kimse destek olmadı. Ekonomik kısım ile ilgili zaten bir şey demiyorum. Biz İstanbul'un çağdaş bir terasıydık. Terasımızı yok ettiler. Gezi olaylarından sonra her yer kapandı. Ben kendi kaynaklarımla ideolojimi, hayatımı, kalitemi idame ettirdim. Tek kişiyi işten çıkarmadık. Bahçe alanımızın olduğu yere heykel adı altında bir şey yapıldı.

Dış mekanımız da kalmadı. Dış mekan olmayınca zaten belliydi yani o işin yürüyemeyeceği. Kırk kişi çalışıyordu. Dört tane mutfağımız vardı. Her şeyi kendimiz üretiyorduk. Ya küçülmeye giderek kalitesini değiştirecektim. Ben hayatımda hiç önce ticaret, para düşünmedim. Önce insanın kendi kalitesi. Kalitesizleştirmek yerine maalesef kapamak zorunda kaldım. İnşallah gençler yenisi tekrar yaparlar diyeyim.’"

Gezi İstanbul'un karşılaştığı engellerin ve ayakta kalma mücadelesinin anlatıldığı veda mesajı şöyle:

"GEZİ İSTANBUL’A VEDA...
Gezi İstanbul 1987 yılında ‘’Operanın Cafe’si ’’ olarak Avusturalya / Fransa kültürüne ait Pasta, Çikolata ile Patisserie Gezi olarak açıldı.
Kısa zamanda, kuruluş amacı olan “Opera Cafe’si” oldu.
Sonra entelektüellerin buluşma, söyleşme mekanı daha sonralarında ise önünde ve yanında bulunan bahçesi ile “Kültürün, Müziğin, Sanatın Terası” oldu.
Nice müzisyenler, Balerinler, Baletler, Yazarlar, Çizerler bu mekanda ve terasta AKM’nin, Ağaçların gölgesinde Taksim Meydanına anlam kattı.
Biz de 2001 yılında bayrağı Çağdaş ve Etik değerlere bağlı ‘’ Etik Kardeşler ’den’’ bu mekanı devraldık.
Depreme karşı güçlendirdik, büyüttük, geliştirdik. Pasta ve Çikolata kültürü yanında, Bakery ve Restoran fonksiyonlarını da ilave ettik.
İstedik ki hem sanatçılar, hem seyirciler ve hem de o zaman sayıları daha çok olan düşünür ve konuşur entelektüeller ile bu ‘’ Etiği ‘’ herkes konser öncesi ve sonrası, günün her saati bu mekanda buluşsun. Ve burada İstanbul'un entelektüel dünyaya olumlu katkıda bulunmalarını mekânsal faydamız olsun istedik…
Oldu da.
Ancak kısa süreli.
2009 yılında sırtımızı dayadığımız ruhumuzu besleyen AKM kapatıldı.
2013 yılında Gezi olayları yaşanıldı, Taksim iyice yalnızlaştı.
Hem mekan ve hem de marka bu dayanılması güç sürece direndi, kapanmadı .

Biz direndik. Finanse ettik Ümit ettik…
Taa ki 2020’ye kadar.
AKM, yeniden inşaata edilmek üzere inşaata başladı, SEVİNDİK.
Binamızın yıllar içerisinde eskimiş olması nedeniyle iyileştirmemiz istendi Hemen İyileştirdik.
35 yıllık terasımızın küçülmesi istenildi, küçülttük.
Taşı bu olsun dendi YAPTIK, tentesi şöyle olsun dendi ALDIK.
Neyse ki 8-10 masa ile kültürel terasımızdayız hala derken “vazgeçtik kaldırın dendi” YARALANDIK…
Ne oluyor derken yıllardır kullandığımız teras alanımıza ve yeşil alana derin betonlar dökülmeye başlandı.
Bunun bir ‘’ Sanat Eseri ‘’ adı altında, üstelik yarışma ile yapılmış bir heykel olduğunu öğrendik.
AKM’nin projesi sırasında yer aldığı dev alana yapılması unutulmuş ve üstelik bu dev alanda yer bulamayıp 35 yıldır kullandığımız kültür terasımızın yanındaki, İBB’ye ait bir kenara sıkıştırılmış ’’ Yarı Mamulün ’’ bir ‘’ Heykel ‘’ olduğunu öğrendik."

(KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar